Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya Enerji Krizine Direnemedi! Kamu Borcu Rekor Seviyede

Destatis, Almanya’nın kamu borcunun rekor seviyelere ulaştığını duyurdu. Kovid-19 ve enerji krizi Avrupa devini zora soktu. İşte detaylar;
Almanya Enerji Krizine Direnemedi! Kamu Borcu Rekor Seviyede
HABER GİRİŞ

Küresel çapta birçok taşı yerinden oynatan, dengeleri değiştiren ve birçok krize sebep olan Rusya-Ukrayna savaşı, en çok Avrupa ülkelerini etkiledi. Karşılıklı yaptırımlar, enerji ambargoları ve diğer sebepler Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya’da rekor kamu borcu oluşmasına neden oldu.

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), ülkenin geçen sene federal, eyalet, sosyal güvenlik fonları, belediye ve belediye fonları, belediye ve belediye birlikleri düzeyinde tüm temel ve ilave bütçeleri de dahil kamu dışı kurumlara genel kamu borcunun 46,1 milyar euro arttığını duyurdu. Toplam kamu borcu ise 2,37 trilyon euroya çıkarak rekor seviyelere ulaştı.

Artışın ana nedenleri olarak Kovid-19 virüsünün olumsuz etkileri ve enerji krizleri gösterildi.

Destatis, kişi başına düşen kamu borcunun 27 bin 906 eurodan 28 bin 155 euroya yükseldiğini bildirdi. Bu dönemde federal kamu borcu 71,9 milyar euro yükselerek 1 trilyon 620,4 milyar euroya çıktı.

Eyaletlerin borcu yüzde 5 azalırken belediye ve belediye birliklerinin borcu yüzde 4,4 artarak 140,1 milyar euroya ulaştı.

GCM Yatırım Banner

Savaşın Avrupa’ya Etkisi

Rusya-Ukrayna savaşının ardından küresel çapta yaşanan arz yönlü belirsizlikler, Almanya’daki enerji piyasalarında ciddi dengesizliklere sebep oldu.

Sarmal bir enerji krizine maruz kalan Avrupa ülkeleri, Rusya’ya yaptırımları ciddileştirdi. Rusya, bunlara karşılık olarak enerji kozunu kullanmaktan geri adım atmadı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) ve Avrupa’da bazı önde gelen stratejistler, Rusya’ya uygulanan yaptırımların anlamsız olduğunu, bunun ABD ve Avrupa için ciddi sonuçları olacağını söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.