Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya Enerji Krizine Direnemedi! Kamu Borcu Rekor Seviyede

Destatis, Almanya’nın kamu borcunun rekor seviyelere ulaştığını duyurdu. Kovid-19 ve enerji krizi Avrupa devini zora soktu. İşte detaylar;
Almanya Enerji Krizine Direnemedi! Kamu Borcu Rekor Seviyede

Küresel çapta birçok taşı yerinden oynatan, dengeleri değiştiren ve birçok krize sebep olan Rusya-Ukrayna savaşı, en çok Avrupa ülkelerini etkiledi. Karşılıklı yaptırımlar, enerji ambargoları ve diğer sebepler Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya’da rekor kamu borcu oluşmasına neden oldu.

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), ülkenin geçen sene federal, eyalet, sosyal güvenlik fonları, belediye ve belediye fonları, belediye ve belediye birlikleri düzeyinde tüm temel ve ilave bütçeleri de dahil kamu dışı kurumlara genel kamu borcunun 46,1 milyar euro arttığını duyurdu. Toplam kamu borcu ise 2,37 trilyon euroya çıkarak rekor seviyelere ulaştı.

Artışın ana nedenleri olarak Kovid-19 virüsünün olumsuz etkileri ve enerji krizleri gösterildi.

Destatis, kişi başına düşen kamu borcunun 27 bin 906 eurodan 28 bin 155 euroya yükseldiğini bildirdi. Bu dönemde federal kamu borcu 71,9 milyar euro yükselerek 1 trilyon 620,4 milyar euroya çıktı.

Eyaletlerin borcu yüzde 5 azalırken belediye ve belediye birliklerinin borcu yüzde 4,4 artarak 140,1 milyar euroya ulaştı.

MANŞET HABER
Ekonomide Devasa Büyüme! Üçüncü Çeyrek Beklentileri Aştı

Savaşın Avrupa’ya Etkisi

Rusya-Ukrayna savaşının ardından küresel çapta yaşanan arz yönlü belirsizlikler, Almanya’daki enerji piyasalarında ciddi dengesizliklere sebep oldu.

Sarmal bir enerji krizine maruz kalan Avrupa ülkeleri, Rusya’ya yaptırımları ciddileştirdi. Rusya, bunlara karşılık olarak enerji kozunu kullanmaktan geri adım atmadı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) ve Avrupa’da bazı önde gelen stratejistler, Rusya’ya uygulanan yaptırımların anlamsız olduğunu, bunun ABD ve Avrupa için ciddi sonuçları olacağını söylemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu