Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya Ekonomi Bakanı: Zaman Rusya’nın Aleyhine İşliyor

Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck, Rusya'ya yönelik yaptırımlara atıfta bulunarak zamanın aleyhlerine işlediğini söyledi. Ayrıntılar haberde...
Almanya Ekonomi Bakanı: Zaman Rusya’nın Aleyhine İşliyor
HABER GİRİŞ

Rusya, Ukrayna’ya yönelik savaş başlatmasının ardından Batılı ülkeler tarafından pek çok yaptırım ile karşı karşıya kaldı. Bu yaptırımlara önümüzdeki günlerde yenilerinin eklenmesi bekleniyor.

Geçtiğimiz günlerde Avrupa Birliği tarafından geçtiğimiz günlerde alınan karar ile Rusya’dan alınan petrolün yıl sonuna kadar yüzde 90 oranında azaltılması planlanıyor.

Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck, Almanya’nın Rusya’ya olan enerji bağımlılığını azaltmak için daha çok çalışması gerektiğini, ancak Moskova’nın Ukrayna’yı işgaline yanıt olarak Batı yaptırımlarının Rusya’ya ağır zarar verdiğini söyledi.

Habeck milletvekillerine “Rus ekonomisi çöküyor” diyerek, Almanya’nın Mart ayında Rusya’ya ihracatı yüzde 60 oranında azaltarak burada üzerine düşeni yaptığını ve Nisan ayında daha da keskin bir düşüş beklendiğini de sözlerine ekledi.

Bakana göre, yaptırımlara katılan müttefik ülkeler arasında Rusya’ya yapılan ihracat önceki aylara göre yüzde 53 düşerken, tarafsız veya Rus yanlısı ülkeler arasındaki düşüş yüzde 45 oldu. Ekonomi bakanı açıklamasının devamında, “Putin hala para alıyor ama zaman Rusya’nın aleyhine çalışıyor” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

Habeck, yaptırımların bir sonucu olarak, Moskova’nın savaşma kabiliyeti için hayati önem taşıyan parçalara erişimini kaybettiğini söyledi. Bunlara örnek olarak uçaklar için güvenlik güncellemelerini gösteren Habeck, bunun sonucunda uçakların yakında uçamaz hale geleceğini ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.