Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya Cumhurbaşkanı Putin’e Yüklendi: Eski Hayallere Yer Yok!

Ukrayna'da Volodimir Zelenski ile bir araya gelen Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier'in Rusya'ya yönelik sözleri dikkat çekti. Detaylar haberde;
Almanya Cumhurbaşkanı Putin’e Yüklendi: Eski Hayallere Yer Yok!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier Cuma günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin Almanya’nın Moskova ile olan ilişkilerinde “tarihsel bir kırılmaya” neden olduğunu söyledi. Savaşın eski Sovyet cumhurbaşkanı Mihail Gorbaçov’un “ortak Avrupa evi” hayalini paramparça ettiğini belirtti.

Ülkesinin Sosyal Demokratların uzun süredir Moskova’yla daha yakın ekonomik ilişkiler kurmayı savunan kanadından gelen Steinmeier, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin çağ için önemli bir değişiklik getirdiğini söyledi.

Steinmeier, Putin’e Yüklendi

Steinmeier, hazırladığı ulusal konuşma metninde “Günümüzün Rusya’sına baktığımızda eski hayallere yer olmadığını görüyoruz” ifadesini kullandı.

Steinmeier sözlerine şöyle devam etti:

“Her iki ülke gelinen noktada bugün birbirine karşı duruyor. Bu ortam bizi Almanya’da başka bir zamana, üstesinden geldiğimizi düşündüğümüz bir güvensizliğe sürükledi. Savaşın Avrupa’da bir orman yangınına dönüşmesine ilişkin endişelerle bezeli savaş, şiddet ve kaçışla işaretlenmiş bir zaman…”

GCM Yatırım Banner

Konuşmasında ayrıca, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Avrupa’daki kargaşadan şahsen sorumlu olduğunu söyledi ve onun “emperyal saplantısını” kınadı.

Steinmeier, özellikle hava savunma alanında Ukrayna’ya daha fazla destek sözü verdiği Salı günü Kiev’e sürpriz bir ziyarette bulundu. Ziyaret, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden bugüne dek yaptığı ilk ziyaretti.

Çernigiv Bölgesi Başta Olmak Üzere Altyapı Çalışmaları Desteklenecek

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Cerstin Gammelin, ziyaretin Ukrayna’nın altyapı onarımı ile şehirler arası ortaklık konularına odaklandığını duyurdu.

Zelenski ise savaştan zarar gören Çernigiv bölgesi için Steinmeier’in himayesinde onarım çalışmalarına başlanacağını açıkladı.

Steinmeier başlangıçta Ukrayna’yı Nisan ayında ziyaret etmeyi planlamıştı. Ancak Kiev, Rusya ile Batı’nın yakınlaşmasına geçmişte verdiği destekten duyduğu huzursuzluk nedeniyle kendisini karşılamayı reddetmişti. Kiev ve Berlin daha sonra aralarındaki anlaşmazlığı düzelttiler.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın