Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya Afganistan’a Verilen Destekleri Askıya Aldı

Almanya, Afganistan'da faaliyet gösteren yerel ve yabancı sivil toplum kuruluşlarında kadın personel çalıştırma yasağına tepki gösterdi. İşte detaylar;
Almanya Afganistan’a Verilen Destekleri Askıya Aldı
Yorum

Almanya Ekonomik İş Birliği ve Kalkınma Bakanı Svenja Schulze bugün Afganistan’a verilen desteğin askıya alınmasını gerektiğini savundu. Schulze gerekçe olarak Taliban’ın Afganistan’daki STK’lere kadın personel çalıştırma yasağının getirmesini sundu.

Taliban’ın Afganistan’da faaliyet gösteren yerel ve yabancı sivil toplum kuruluşlarına (STK) kadın personel çalıştırma yasağının getirilmesinin Afgan halkına yapılan yardımları keseceğini söyledi.

Schulze yaptığı açıklamada Taliban’ın Afganistan’daki kadın STK personelinin istihdamını yasaklamasının Afgan halkına yardımlar için sorumsuzca bir darbe indirdiğini kaydetti.

Kuruluşlar Kadınlar Olmadan Çalışmalarını Sürdüremez

Kuruluşların kadın çalışanların nüfusun yarısını kapsadığını ve kadın çalışanlar olmadan pek çok alanda çalışmalarını sürdüremeyeceklerini öne sürdü.

Bahsi geçen konunun tamamen yeni bir durum ortaya çıkardığına işaret eden Schulze, bu yüzden sağlanan mevcut desteğin şimdilik askıya alınmasını talep etti.

Almanya Ekonomik İş Birliği ve Kalkınma Bakanlığı ile Dünya Bankası’nın kısa süre içinde Taliban’ın mevcut yeni durumunu değerlendirileceğini paylaştı. Değerlendirmenin Afganistan’daki insanlara yönelik destek çalışmalarının sürdürülüp sürdürülmeyeceği hakkında olduğunu ekledi.

Ayrıca Schulze yapılacak değerlendirmenin sonucunda yardımın gerektiğinde nasıl devam edeceğini tartışmak için Afganistan Yeniden İnşa Fonu katılımcılarını da toplantıya davet edeceğini bildirdi.

AA’nın derlediği habere göre Taliban, 24 Aralık’ta STK’lerin kadın personel çalıştırmasını ikinci bir duyuruya kadar askıya almıştı. Ekonomi Bakanlığı Sözcüsü Abdurrahman Habib, söz konusu kararı ülkedeki tüm STK’lere gönderdiğini ve bu karara uyulması gerektiğini vurgulamıştı.

KAYNAK: AA

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu