Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya Açıkladı: Zirveye Ulaşmadık Fiyatlar Artacak

Almanya Tarım Bakanı, dünya genelinde gıda fiyatlarının daha da artacağını açıkladı. Ukrayna'nın güvenli tahıl geçişine ilişkin değerlendirmeleriyle de dikkat çekti.
Almanya Açıkladı: Zirveye Ulaşmadık Fiyatlar Artacak
Yorum

Almanya Tarım ve Gıda Bakanı Cem Özdemir, “Küresel Gıda Güvenliği için Birlikte” sloganıyla bugün Berlin’de düzenlenecek olan konferans öncesinde gıda krizi hakkında açıklamalarda bulundu.

Tagesspiegel gazetesine demeç veren Özdemir, Rus saldırılarında Ukrayna tarımının hedef alınmasıyla dünya çapında değişen ekonomik dengeleri değerlendirdi. Gıda fiyatları içinse iyimser konuşmadı.

“Avrupa Tüm Yetkinliği Çin ve Rusya’ya Bırakmamalı”

Dünya genelinde yaşanan enflasyonist dalgaya değinen bakan, artışlara rağmen gıda fiyatlarında henüz zirveye ulaşılmadığını ifade etti. Üreticilerin artan enerji fiyatlarını tüketiciye yansıtmak zorunda kaldığını söyleyen bakana göre, küresel gıda fiyatları daha da artacak.

Özdemir’im açıklamaları, gıda konusundaki uyarılar arasına eklendi. Ukrayna Tarım Bakanı da kısa süre önce yaptığı bir açıklamada korkunç fiyat artışlarına dikkat çekmişti.

Bu artıştan düşük gelirli hanelerin zarar görmemesi için daha fazla yardımın gerekli olduğunu söyleyen Özdemir, açlıkla mücadelede Avrupa’nın tüm yetkinliği Çin ve Rusya’ya bırakmaması gerektiğini vurguladı.

Küresel açlıkla mücadelede Almanya ve Avrupa’nın öncü bir rol oynaması gerektiğinin altını çizdi.

“Ukrayna, Karadeniz’den Güvenli Tahıl Geçişine Güvenemez”

Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden ihracatına kalıcı alternatifler aranması gerektiğinin altını çizen Özdemir, şu sözlerle konuştu:

“Vladimir Putin liderliğindeki Rusya’nın kalıcı saldırganlığı devam ettiği sürece barış durumunda olsa dahi Ukrayna, tahılının Karadeniz’den güvenli bir şekilde taşıyabileceğine güvenemez.”

Ukrayna’nın tarım ürünleri ihracı için öneride bulunan bakan, deniz yoluna alternatif olacak, kalıcı ve yüksek performanslı seçeneklerin inşa edilmesi gerektiğini söyledi.

Özdemir’in ifadesi şöyle: “Örneğin, Ukrayna ile Baltık limanları arasında yeni bir geniş hatlı demiryolu bağlantısı inşa edilmesi düşünülebilir. Tuna Nehri üzerinden ihracat yapma fikri de en etkili yöntem olabilir.”

Ukrayna’nın tahıl ihracatını güvenceye almanın küresel bir görev olduğunu düşünen Tarım Bakanı, Avrupa Birliği (AB), Amerika ve iş dünyasının bu göreve dahil olması gerektiğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu