Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB ve Almanya İçten Yanmalı Motor Kullanımı Konusunda Anlaştı

Karbon emisyonuna karşı önlem amacıyla Almanya ile Avrupa Birliği arasında, içten yanmalı motorların gelecekteki kullanımına dair anlaşma imzalandı.
AB ve Almanya İçten Yanmalı Motor Kullanımı Konusunda Anlaştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Otomobil endüstrisinin yakından takip ettiği bir konu olan içten yanmalı motorların gelecekteki kullanımı konusunda Avrupa Birliği ve Almanya arasında anlaşma imzalandı. Anlaşma, bazı içten yanmalı motorlara 2035’e kadar izin veriyor ve bu önde gelen bir çevreci grup tarafından kınandı.

Almanya ve AB, 2035’te CO2 yayan arabaların aşamalı olarak kaldırılması konusunda anlaşmazlığa düşmüştü. Ancak liderler son günlerde bir çözüme yakın olduklarının sinyallerini vermişti.

Almanya, yeni içten yanmalı motorlu arabaların e-yakıtla çalışırlarsa son teslim tarihinden sonra da satılabileceğine dair güvence istemişti Bu, Almanya’nın güçlü otomobil endüstrisinin bazı bölümleri tarafından desteklenen bir talepti.

Taraflar Anlaşmayı Duyurdu

AB iklim politikası başkanı Frans Timmermans, gelecekte otomobillerde e-yakıt kullanımı konusunda Almanya ile bir anlaşmaya varıldığını söyledi. Almanya Ulaştırma Bakanı Volker Wissing ise varılan antlaşma ileyolun açık olduğunu belirtti.

AB dönem başkanlığını elinde bulunduran İsveç, AB diplomatlarının 2035 aşamalı çıkış yasasını resmi olarak onaylamak için Pazartesi günü oylama yapılacağını açıkaldı. Bu, enerji bakanlarının Brüksel’de planlanan bir toplantıda yasanın yürürlüğe girmesi için gereken son onayı verebileceği anlamına geliyor.

GCM Yatırım Banner

Greenpeace kampanya grubundan Benjamin Stephan, anlaşmanın iklimin korunması için bir gerileme olduğunu belirterek, “Bu kokmuş uzlaşma, ulaşımda iklim korumasını baltalıyor ve Avrupa’ya zarar veriyor” açıklamasında bulundu. Otomobil endüstrisinin verimli elektromobiliteye odaklanması gerektiğini ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın