Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Alman Vatandaşlığına Geçişte Süre Şartı Hafifletildi

Göçmelerin yakından takip ettiği haber geldi. Almanya, vatandaşlığa kabulde süre şartını aşağı çekti. Ayrıntılar haberde…
Alman Vatandaşlığına Geçişte Süre Şartı Hafifletildi
Yorum

Almanya, iş gücünde büyük çoğunluğu oluşturan yabancı nüfusun vatandaşlığa kabulü için önemli bir adım attı. Berlin hükümeti, vatandaşlığa kabulde bekleme süresini aşağı çekti.

Hür Demokrat Parti (FDP), Sosyal Demokrat Parti (SPD) ve Yeşiller grubunun oluşturduğu koalisyon hükümetinin onayladığı kararla birlikte Alman vatandaşlığına geçişte 8 yıl olan zaman şartı 5 yıla çekildi.

Alman vatandaşlığına kabullerde prosedürü yumuşatmayı hedefleyen yeni karar ile çifte vatandaşlık için de yol açılmış oldu.

Böylece Almanya’da yoğun bir nüfusu kaplayan Türklerin çifte vatandaşlık hakkı almalarının önündeki engellerden biri kaldırılmış oldu.

Konuya ilişkin açıklama yapan Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser, “Göçmen kökenli çok sayıda insan kendini Alman hissediyor ama kökenlerinin bulunduğu ülkeyle de ilişkilerini, bağlarını tamamen koparmak istemiyorlar. Bu insanlar gelecekte artık kimliklerinin bir bölümünden feragat etmeye zorlanmayacak” dedi.

Özellikle iş gücünde varlık gösteren göçmenlerin Almanya’ya olan aidiyet duygularının artmasının amaçlandığı tasarıya ise muhalefet tarafı karşı geldi.

Gelecek hafta parlamentodan geçtikten sonra yasalaşması planlanan tasarıyı eleştiren Birlik Partileri CDU/CSU ve AfD, Almanya’nın yozlaşacağı konusunda endişelerinin olduğunu ileri sürdü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu