Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Alman Vatandaşlığına Geçişte Süre Şartı Hafifletildi

Göçmelerin yakından takip ettiği haber geldi. Almanya, vatandaşlığa kabulde süre şartını aşağı çekti. Ayrıntılar haberde…
Alman Vatandaşlığına Geçişte Süre Şartı Hafifletildi
HABER GİRİŞ

Almanya, iş gücünde büyük çoğunluğu oluşturan yabancı nüfusun vatandaşlığa kabulü için önemli bir adım attı. Berlin hükümeti, vatandaşlığa kabulde bekleme süresini aşağı çekti.

Hür Demokrat Parti (FDP), Sosyal Demokrat Parti (SPD) ve Yeşiller grubunun oluşturduğu koalisyon hükümetinin onayladığı kararla birlikte Alman vatandaşlığına geçişte 8 yıl olan zaman şartı 5 yıla çekildi.

Alman vatandaşlığına kabullerde prosedürü yumuşatmayı hedefleyen yeni karar ile çifte vatandaşlık için de yol açılmış oldu.

Böylece Almanya’da yoğun bir nüfusu kaplayan Türklerin çifte vatandaşlık hakkı almalarının önündeki engellerden biri kaldırılmış oldu.

Konuya ilişkin açıklama yapan Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser, “Göçmen kökenli çok sayıda insan kendini Alman hissediyor ama kökenlerinin bulunduğu ülkeyle de ilişkilerini, bağlarını tamamen koparmak istemiyorlar. Bu insanlar gelecekte artık kimliklerinin bir bölümünden feragat etmeye zorlanmayacak” dedi.

GCM Yatırım Banner

Özellikle iş gücünde varlık gösteren göçmenlerin Almanya’ya olan aidiyet duygularının artmasının amaçlandığı tasarıya ise muhalefet tarafı karşı geldi.

Gelecek hafta parlamentodan geçtikten sonra yasalaşması planlanan tasarıyı eleştiren Birlik Partileri CDU/CSU ve AfD, Almanya’nın yozlaşacağı konusunda endişelerinin olduğunu ileri sürdü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın