Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Alman Tüketici İkliminde Çöküş Şimdilik Durdu

Almanya’nın beklenen GfK anket sonuçları açıklandı. Ekim’de yeni rekor düşük seviyeye gerileyen gösterge, Kasım’da ne oldu?
Alman Tüketici İkliminde Çöküş Şimdilik Durdu
HABER GİRİŞ

24-28 Ekim haftasının beklenen verilerinden bir diğeri daha yayımlandı. Almanya’nın GfK Tüketici İklimi Göstergesi, Kasım’da eksi 41,9’a yükseldi.

Böylelikle Alman ekonomisine ilişkin iyimserlik, yeniden hafif artış gösterdi ve beklentileri karşıladı. Geçen haftanın önemli verisine göre durgunluk endişelerinin yükseldiği Almanya’da ekonomik hissiyat, 2008 küresel krizi sonrası en düşük seviyeden toparlanmıştı.

GfK Tüketici İklimi Göstergesi, Ekim’de eksi 42,5’e gerileyerek üst üste dördüncü ayında yeni rekor düşük seviyeyi kaydetmiş, eksi 39 yönündeki tahminlerden kötü gelmişti. Rakam, eksi 42,8’e revize edildi.

GfK Tüketici Uzmanı Rolf Bürkl, son okumanın enflasyon ve yüksek enerji fiyatlarına ilişkin artan endişelerin yanında gelir beklentilerinin dibe vurmasıyla birlikte birlikte kalıcı durgunluk korkularını vurguladığını söylemişti.

Kasım’da gösterge okumada artış olsa da olumsuz duyarlılığın sürdüğünü gösterdi. GfK Tüketici Uzmanı Rolf Buerkl, şu anda trendin tersine dönmesinden bahsetmek için kesinlikle çok erken olduğunu belirterek “durum, tüketici duyarlılığı için çok gergin” dedi.

GCM Yatırım Banner

Mevcut istikrarın devam edip etmeyeceği ya da önümüzdeki kış göz önüne alındığında durumun daha da kötüleşmesinden korkmak için neden olduğunu vurguladı.

Kasım’da gelir beklentilerindeki çöküş dururken satın alma eğiliminde hafif artış oldu. Ancak gelir beklentileri konusunda enerji ve gıda fiyatlarındaki patlamanın, özel hane gelirlerinin satın alma gücünü azaltıp ve gelir karamsarlığını sürdürdüğü eklendi.

Öte yandan gelir ve satın alma kategorilerinin aksine ekonomik beklentiler düşük seviyelerden kurtulamadı. Tüketicilerin, Almanya’nın resesyona gireceğini varsaydığı, uzmanlar da bu değerlendirmeyi doğruladığı kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.