Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Alman Şirketler İflasa Sürükleniyor!

IWH bugün Almanya'nın iflas eğilimi, ortaklıklar ve şirketler için ülke çapındaki iflas durumu hakkında resmi istatistiklerini yayımladı. İşte detaylar;
Alman Şirketler İflasa Sürükleniyor!
Yorum

Almanya’daki Halle Ekonomik Araştırma Enstitüsü (IWH) bugün Alman şirketlerin Ekim ayına ilişkin iflas etme öncü gösterge raporunu yayımladı. Ülkedeki şirketlerin ve ortaklıkların iflas başvurularının Eylül ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 34 artarak 762’ye yükseldiği açıklandı.

Beklentinin üzerinde gelen rakamların Eylül ayında da yıllık bazda yüzde 25’lik bir artış gösterdiği hatırlatıldı. Bu durumun Ekim ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla üçte bir oranın daha fazla geleceğine işaret edildi.

IWH yayımladığı raporda, Kasım ayı rakamlarının yüzde 40’ı bile aşabileceğini öngörüyor. İflas oranlarının yılın ilk yarısında bir önceki yıldaki seviyenin altında kaldığından, tüm yıl için artış beklentisinin yüzde 12 ile yüzde 14 arasında olduğu kaydedildi.

Eylül’de İflas Bildiren Şirketlerden 6 Bin 600 İş Etkilendi

Yapılan analizler sonucunda Eylül ayında iflası bildirilen şirketlerin en büyük yüzde 10’unda 6 bin 600 işin etkilendiği görüldü. Etkilenen çalışan sayısının ise bu sebeple son bir yıllık seviyenin biraz üzerinde.

IWH Yapısal Değişim ve Verimlilik Bölümü Başkanı Steffen Müller, “Önümüzdeki aylarda iflas sayısı gözle görülür şekilde artmaya devam edecek” dedi.

İflas sayılarındaki artışın ciddi şekilde kötüleşen ekonomik duruma ek olarak önemli üretim faktörlerinin fiyatlarındaki keskin artışlardan kaynaklandığına dikkat çekildi.

Enerji maliyetlerine ek olarak artan ücretler ve kredi faizlerine işaret eden Müller, “Uzun bir süre çok düşük iflas rakamlarından sonra, Kasım 2022’de pandemi öncesi seviyeye dönmeleri bekleniyor.” diyerek durumun ciddiyetini belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu