Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Alman Şirketler 2023’te İhracatın Zorlu Geçmesini Bekliyor

Alman Toptancı ve Dış Ticaret Federasyonu (BGA) gelecek yıl için ihracatın büyümesi noktasında düşük beklentiye sahip.
Alman Şirketler 2023’te İhracatın Zorlu Geçmesini Bekliyor
HABER GİRİŞ

Alman Toptancı ve Dış Ticaret Federasyonu (BGA), artan COVID vakaları ve yükselen fiyatların ABD’li alıcıları temkinli hale getirmesi nedeniyle Çin’deki büyük müşterilerde sorunlar olacağını tahmin ediyor. Federasyon, Alman ihracatçıların gelecek yıl için mütevazı beklentilere sahip olduğunu söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri ve Çin, Almanya’nın en önemli ticaret ortakları konumunda. BGA Başkanı Dirk Jandura, “2023’te ihracatta herhangi bir düşüş olmayacak, ancak ani bir artış da bekleyemeyiz. Bunu gerçek anlamda yönetirsek bu zaten bir başarı olacaktır.” diye konuştu.

Çin’de Artan Vakalar Endişe Yaratıyor

Pekin bu ayın başlarında sıfır COVID politikasından vazgeçtikten sonra, virüs 1,4 milyar nüfuslu ülkede büyük ölçüde kontrolsüz bir şekilde yayılıyor. Çin ekonomisinin gelecek yılın sonlarında keskin bir toparlanma göstermesi beklenirken, işçilerin giderek daha fazla hastalanması nedeniyle önümüzdeki haftalarda ve aylarda zorlu bir süreç yaşanabilir.

Jandura, ABD için de endişelendiklerini belirterek, “ECB faiz oranı artışları nedeniyle yeniden daha güçlü bir euromuz var. Bu, ihracatı artırmayacak.” açıklamasında bulundu. Yüksek faiz oranlarının, özellikle inşaat sektöründe daha da yükseldiği ABD’de şimdiden etkisini gösterdiğini sözlerine ekledi.

Yükselen enflasyonu dizginlemek için Avrupa Merkez Bankası ve ABD Merkez Bankası faiz oranlarını son on yılların en yüksek hızında artırdı. Her iki bankanın gelecek yıl sıkılaştırmaya devam etmesi bekleniyor.

GCM Yatırım Banner

Jandura, Alman ihracatçıların son aylarda tedarik sıkıntısı nedeniyle tüm siparişleri tam olarak işleme koyamadıklarını söyledi. Jandura, Alman ihracatının 2022’de yüksek fiyatlar ve mal hacimlerinin düşük tek haneli artış nedeniyle çift haneli bir oranda artmasını beklediklerini belirtti.

Ülkede geçen yıl ihracat yüzde 14 arttı ve ithalat yüzde 17 artarak Almanya’nın ticaret fazlasını üst üste beşinci yıl azalttı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.