Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Alman Rekabet Düzenleyicisi Apple için Kısıtlamalara Kapı Açtı

Almanya’nın rekabet düzenleyicisi, dünyanın en kârlı şirketlerinden Apple için kararını açıkladı. Rekabet kısıtlamaları yolda mı?
Alman Rekabet Düzenleyicisi Apple için Kısıtlamalara Kapı Açtı
HABER GİRİŞ

Almanya’nın antitröst düzenleyicisi, ABD’li teknoloji devi Apple için yaptığı açıklamayla gündeme geldi. Almanya Federal Rekabet Kurumu (Bundeskartellamt), bugünkü açıklamasıyla Apple’ı dizginleyecek önlemlere kapı açtı. Kurum, merkezi Cupertino, ABD’de bulunan Apple’ın pazarlar arası rekabet açısından son derece önemli bir girişim olduğuna karar verdi.

Rekabet düzenleyicisi, Ocak 2022’de Google’ın çatı şirketi Alphabet’i piyasa genelinde rekabet için çok önemli olarak sınıflandırmış, Mayıs 2022’de Facebook’un sahibi Meta ve Temmuz 2022’de Amazon’u bu sınıflandırmaya dahil etmişti.

Bugünkü duyuruda Bundeskartellamt, Apple’ın Bölüm 19a GWB kapsamında büyük dijital şirketler için hükümlere tabi olduğunu bildirdi.

Ocak 2021’de yürürlüğe giren GWB’nin 19a Bölümü, Bundeskartellamt’ın pazarlar arası rekabet için büyük önem taşıyan teşebbüslerin ilave olarak rekabete aykırı uygulamalarda bulunmasını yasaklamasına olanak tanıyor.

Bu da Apple’ın Almanya tarafından genişletilmiş kötüye kullanım kontrolüne tabi tutulacağı anlamına geliyor. Bundeskartellamt Başkanı Andreas Mundt, Apple hakkındaki karara ilişkin şöyle açıklama yaptı:

GCM Yatırım Banner

“Apple, pazarlar genelinde ekonomik bir güce sahiptir ki bu rekabet tarafından yeterince kontrol edilmeyen bir eylem kapsamına yol açar. Apple, yalnızca Almanya’da değil, aynı zamanda Avrupa ve dünya çapında rekabet için büyük önem taşıyan geniş kapsamlı bir dijital ekosisteme sahiptir.”

Aynı zamanda ABD’li teknoloji devinin iOS ve App Store ile rekabet için kilit bir konuma olduğunu vurguladı. Andreas Mundt’a göre bu karar, rekabete aykırı uygulamalara karşı özel olarak harekete geçmelerini ve etkili bir şekilde yasaklamalarını sağlıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.