Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Alman İş Çevrelerinde Düşük Güven Karamsar Tablo Çizdi

Almanya’nın Haziran ayı İş İklimi Endeksi’nde düşüş kaydedildi. Ifo verilerine göre, ülkede iş dünyası güveni ve beklentileri azaldı. Detaylar haberde;
Alman İş Çevrelerinde Düşük Güven Karamsar Tablo Çizdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (Ifo), Almanya’nın İş İklimi Endeksi verilerini açıkladı.

Mayıs ayında 93 puan olan endeks oranı, Haziran ayında 92,3 puana indi.

Raporda gelecek altı ay için beklenti oranları da yer aldı. Beklentiler Endeksi verilerine göre, Mayıs ayında 86,9 puan olan oran, Haziran’da 85,8 puana geriledi.

Bu sonuçlara göre, Almanya’da iş dünyası güveninin düştüğü, beklentilerin daha karamsar hale geldiği görüldü.

Ifo İş İklimi Endeksi Haziran verileri açıklandı
KAYNAK: Ifo Institute

Gaz Krizi ve Enerji Fiyatları Endişe Yarattı

Raporda, artan enerji fiyatları, tedarik sıkıntıları ve gaz kıtlığı tehdidinin Alman iş dünyası için endişe uyandırdığı kaydedildi. İmalat sektöründe endeksin büyük bir darbe aldığı ve şirketlerin yaklaşımının daha kötümser olduğu aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

Genel olarak sektörlerin gelecek dönem için motivasyonları düşükken, inşaat sektöründe İş İklimi Endeksi yüksek çıktı. Sektördeki şirketler, durumlarını daha iyi olarak değerlendirdi. Hizmet sektörü iş ortamının da iyileştiği yönünde bilgi paylaşıldı.

İnşaat sektöründe İş İklimi Endeksi Mayıs ayında eksi 13,4 iken, Haziran ayında eksi 9,7 puan olarak güncellendi. Hizmet sektöründe bu oran Mayıs’ta 8,2, Haziran’da 10,8 puan oldu.

Beklenti Verilerinde 2 Yılın En düşük Seviyesi Kaydedildi

Ifo verilerine imalat, hizmet, ticaret ve inşaat sektörleri dahil edildi. Bu sektörlerde yer alan şirketlerin mevcut iş durumlarına ilişkin görüş ve beklentileri değerlendirildi.

Haziran 2022 verileri baz alındığında işletmelerin beklentilerinde Nisan 2020’den bu yana en düşük seviyelerin kaydedildiği açıklandı.

Raporda elde edilen verilere göre; toptancılar ve perakendecilerin gelecek ayların tablosundan son derece rahatsız olduğu, kimya endüstrisinin alarm verdiği, ulaşım ve lojistik alanında yılın ikinci yarısının kötümser geçtiği ve ticarette iş ortamının düştüğü görüldü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın