Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Alman Ekonomisine Dair Beklentilerde Ilımlı İyileşme

Avrupa’nın en büyük ekonomisine dair tahminlerini güncelleyen SVR, yüksek enflasyonun yarattığı baskıya dikkat çekti.
Alman Ekonomisine Dair Beklentilerde Ilımlı İyileşme
HABER GİRİŞ

Alman Ekonomi Bilirkişi Kurulu (SVR), Avrupa’nın en büyük ekonomisine dair büyüme beklentilerini revize etti. Enflasyonun baskı oluşturmaya devam edeceğini belirten kurum, daha istikrarlı enerji arzı nedeniyle ekonomiye dair beklentisini yükseltti. Daha önceki raporda eksi yüzde 0,2 olan 2023 yılı büyüme beklentisi yüzde 0,2 büyüme olarak güncellendi.

2024 yılı için ekonomik büyüme tahmini yüzde 1,3 olarak paylaşıldı.

Kurul ekonomik görünümde bir miktar iyileşme olsa da gergin olmaya devam ettiğine dikkat çekti. Almanya’da enflasyon son açıklanan verilere göre yüzde 8,7 seviyesinde. Alman Ekonomi Bilirkişi Kurulu enflasyonun bu yıl ortalama yüzde 6,6 gelecek yıl ise yüzde 3 seviyesinde olacağını öngörüyor.

Monika Schnitzer, Veronika Grimm, Ulrike Malmendier, Achim Truger ve Martin Werding’dan oluşan kurul, raporda bankacılık krizine de değindi. Sillicon Valley Bank’ın iflas etmesi ve Credit Suisse’in yaşadığı sorunların finansal piyasalarda belirsizliği artırdığına dikkat çekti.

Ekonomi Bilirkişi Kurulu Başkanı Monika Schnitzer, enflasyon nedeniyle oluşan satın alma gücü kaybının, daha zayıf finansman koşulları ve dış talepteki yavaş toparlanmanın ekonomide daha iyi bir yükselişi engellediğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Veronika Grimm ise enerji konusuna dikkat çekti. Doğal gaz depoları tamamen dolu olsa bile gelecek kış gaz sıkıntısı yaşanmaması için enerjide tasarruf yapılması gerektiğini belirtti.

Ekonomistler, Almanya ekonomisinin resesyona girdiğini ve bu yılın ilk çeyreğinde de daralmanın süreceğini öngörüyor. (Kaynak: AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.