Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Alman Ekonomisinde Büyüme Sürprizinin Ardından Korkutucu Uyarı

Resesyona ilerlediği söylenen Avrupa'nın en büyük ekonomisi, çeyreklik performansıyla olumlu yönde şaşırttı. Ancak gelen uyarı iyimserliği gölgeledi.
Alman Ekonomisinde Büyüme Sürprizinin Ardından Korkutucu Uyarı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Fransa’nın ardından Almanya da üçüncü çeyreğe ilişkin ekonomik büyüme raporunu açıkladı. Avrupa’nın en büyük ekonomisinde büyüme, Eylül çeyreğinde beklentilerden iyi geldi.

Bu durum, resesyon ve enflasyon endişelerinin iyice arttığı ülke için umutları artırdı. Federal İstatistik Ofisi (Destatis) verilerine göre gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) son çeyrekte yüzde 0,3 büyüdü.

Önceki çeyrekte büyüme yüzde 0,1 iken Eylül dönemi için beklenti yüzde 0,2 daralmaya işaret ediyordu.

Yıllık bazda da piyasa tahminlerini aşan Alman ekonomisi, yüzde 0,7’lik tahmin yerine yüzde 1,1 büyüme kaydetti. Destatis’e göre Alman ekonomisi, devam eden Covid-19 pandemisi, tedarik zinciri kesintileri, artan fiyatlar ve Ukrayna’daki savaş ile küresel ekonominin zorlu çerçeve koşullarına rağmen ayakta kalmayı başardı.

2022’nin üçüncü çeyreğindeki ekonomik performansın, ağırlıklı olarak özel tüketim harcamalarına dayandığı belirtildi.

Covid-19 krizi başlamadan önceki çeyrek olan 2019’un dördüncü çeyreği ile karşılaştırıldığında, fiyat, mevsimsel ve takvim etkisinden arındırılmış GSYİH’nin ilk kez pandemi öncesi seviyeyi aştığı söylendi.

GCM Yatırım Banner

Ancak olumlu sürprizin, ülkenin resesyondan kurtulabileceği anlamına gelmediği konusunda uyarı yapıldı. ING Ekonomisti Carsten Brzeski, bugünkü verilerin ardından yayımladığı notta ileriye bakıldığında, üçüncü çeyrekteki sürpriz büyümenin durgunluk anlatısının değiştiği anlamına gelmediğini söyledi.

Tüm öncü göstergelerin dördüncü çeyrekte ekonominin daha da zayıflayacağına işaret ettiğini ve görünürde herhangi bir iyileşmenin olmadığını ekledi. Ekonomist, düşüncesini şu sözlerle ifade etti:

“Bugünün pozitif büyüme verileri hoş bir sürpriz. Ancak bu, Alman ekonomisinin bir resesyonu önleyebileceği anlamına gelmiyor. Durgunluk sadece ertelenir, iptal edilmez.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.