Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Alman Ekonomisi için Kafalar Karışık! Düşünceler 1 Ayda Değişti

Resesyona girmesine neredeyse kesin olarak bakılan Alman ekonomisi olumlu yönde şaşırttı. İşte günün beklenen raporunda öne çıkanlar;
Alman Ekonomisi için Kafalar Karışık! Düşünceler 1 Ayda Değişti
Yorum

Avrupa ekonomik takviminin beklenen Ifo verileri açıklandı. Karamsarlığın aylardır sürdüğü Almanya’da kışın zorlu geçeceği düşünülse de veri beklentilerden iyi geldi.  Ekim’de 84,3’e gerileyerek Mayıs 2020 sonrası en düşük seviyede gerçekleşen Alman Ifo iş iklimi endeksi, Kasım’da 86,3’e yükseldi. Beklenti 85’e yükseliş yönündeydi.

Önceki ayın okuması 84,5’e hafifçe yukarı yönlü revize edildi. Önümüzdeki aylara ilişkin beklentiler önemli ölçüde daha az karamsar olması dikkat çekti. Avrupa’nın en büyük ekonomisinde beklentiler Ekim’deki 75,9’a kıyasla 80’e yükselerek üç ayın en güçlü seviyesinde gerçekleşti.

Endüstrideki ihracat beklentileri de pozitif bölgeye geçti. Ayrıca şirketlerin yarısından fazlası tedarik darboğazlarından endişe duyuyordu, bu rakam Ekim ayı seviyesinin altında geldi.

Fiyatları artırma baskısı azaldı ki şirketlerin yalnızca yüzde 46,8’i önümüzdeki üç ayda fiyatları artırmak istediğini bildirdi. Ancak şirketlerin mevcut durum değerlendirmeleri, 94,2’den 93,1’e gerileyerek Şubat 2021’den bu yana en düşük seviyeyi kaydetti.

Piyasaların 93,8 yönündeki tahminlerini de karşılamadı. Yani gösterge iş iklimi endeksi ile işletmelerin beklentileri iyimserlik yaratırken mevcut duruma ilişkin değerlendirme tersine işaret etti.

Ifo raporu “durgunluğun birçok kişinin beklediğinden daha az derin olması muhtemeldir” dese de durumun bir ayda böyle keskin değişmesi gözden kaçmadı. Çünkü geçen ayın raporunda Ifo Ekonomi Araştırmaları Enstitüsü Alman ekonomisinin zorlu bir kışla karşı karşıya olduğunu konusunda uyarmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu