Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Alman Ekonomisi için Stagflasyon Temel Senaryo!

Avrupa’nın dev ekonomisi için yeni gelen uyarı, stagflasyonu temel senaryo gösterdi. Detaylar haberde;
Alman Ekonomisi için Stagflasyon Temel Senaryo!
HABER GİRİŞ

Savaşın artırdığı baskılarla tırmanan fiyatlar, pandemi sonrası toparlanmayı sekteye uğrattı. Birçok kurum, geleceğe yönelik ekonomik beklentilerini düşürürken durgunluk korkuları arttı.

Mevcut zorluklardan en çok etkilenecekler arasında gösterilen ülkelerden biri de Almanya oldu.
Son olarak ING Ekonomisti Carsten Brzeski, Avrupa’nın en büyük ekonomisi için stagflasyon uyarısında bulundu.

Stagflasyon, durgunluk ile enflasyonun aynı anda görüldüğü durumu ifade ederken Brzeski,
uyarısında Almanya’nın Ifo verilerine gönderme yaptı.

Zayıf Ifo Verilerine Göre Stagflasyon Temel Senaryo!

Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü’nün (Ifo) son raporu Almanya’da İş İklimi Endeksi’nin Haziran’da 92,3’e indiğini gösterdi.

ING Ekonomisti Brzeski, piyasalar tarafından izlenen öncü göstergenin iki ay iyileştikten sonra Haziran’da gerilediğini vurguladı. Düşüş için; “erken gelen bir iyimserliği sarstı” dedi.

GCM Yatırım Banner

Azalan iyimserliğin nedenlerinin açık olduğunu belirten ekonomist; savaş, Çin’deki kilitlemelerle buna bağlı tedarik zinciri aksaklıkları, daha yüksek maliyetler ve zayıflayan talebi gerekçe gösterdi. Yaşanan gerilemenin, Alman iş dünyasının küresel olaylara ilk kez gecikmeli tepki verişi olmadığını ekledi.

Bu hafta açıklanan Almanya PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) verilerinin üst üste dördüncü ay düşerek pandeminin dördüncü dalgasından bu yana en zayıf değere gerilediğini anımsattı.

Söz konusu raporun detaylarının, gelecekteki ekonomik faaliyetler için iyiye işaret etmediğini de şöyle bildirdi:

“Artan belirsizlik ve korku, önümüzdeki aylarda hem arz hem de talep üzerinde baskıyı artıracak. Hanelerin gerçek harcanabilir gelirleri zarar görecek ve şirketler, yüksek enerji ve emtia fiyatlarının maliyetleriyle başa çıkmakta artan zorluklarla karşılaşacak.”

ING uzmanı, stagflasyonu yılın geri kalanında Alman ekonomisi için temel senaryo olarak tanımlarken “risk senaryomuz ise tam bir resesyon” dedi.

Yine de ING’ye göre Avrupa’nın en büyük ekonomisi, 2020 kilitlenmeleri sırasında olduğu gibi çökmeyecek. Almanya, pandeminin tüm dünyayı vurduğu 2020’de yüzde 4,6 oranında küçülerek 2009 sonrası en büyük çöküşünü kaydetmişti. 2021’de ise kaydedilen iyileşmeyle yüzde 2,9 büyümüştü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.