Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Alman Devi Porsche’nin Ürettiği İlk Otomobil: “Porsche P1”

Alman devi Porsche'nin ürettiği ilk model olan P1 çağının ötesindeki özelliklerini modernize ederek yeniden sahnelerdeki yerini aldı. İşte detaylar:
Alman Devi Porsche’nin Ürettiği İlk Otomobil: “Porsche P1”
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Otomotiv dünyasının hakimi olan Almanya’nın en gözde araba üreticilerinden biri de kuşku yok ki Porsche’dir. Bu köklü kuruluş 85 yıldır hayatımızın içerisinde olsa da kökleri çok daha eskilere dayanır. 1931 yılında, Almanya’nın Stuttgart şehrinde Ferdinand Porsche tarafından kurulan bu ünlü marka; günümüzde 2017 911 Turbo&Turbo S Cabriolet gibi birbirinden şık ve heyecan verici otomobil modellerinin altına imzasını atıyor. Peki, Porsche’nin bugüne kadar üretmiş olduğu süper lüks arabaların atasını ya da bu Alman devinin ilk arabasının tasarım ve performans özelliklerinin nasıl olduğunu hiç merak etmediniz mi?

Her yıl bir öncekinden çok daha etkili modellere imzasını atan Porsche’nin köklü tarihinde sakladığı gerçeklere buradan ulaşabilirsiniz. Ancak Alman devinin yazılı tarihinde yer almayıp, gizli tarihinin kısa bir özetini sunan ilk otomobilini biraz sonra sizlerle paylaşacağız. P1 adı verilen bu model, Porsche şirketinin kuruluşundan çok daha eski bir tarihe tanıklık ediyor. Dünyanın ilk otomobillerinden biri olan Porsche P1 içerisinde, bütün otomobil severleri ve tarihe merakı olanları şaşırtacak güzellikleri barındırıyor. Şimdi sizleri daha fazla meraklandırmadan, Porsche’nin üretmiş olduğu ilk araba modelinin özelliklerine birlikte daha yakından göz atıyoruz.

İşte karşınızda Alman devi Porsche’nin ürettiği ilk otomobil:

Porsche P1 Modelinin Enfes Tasarımı

Porsche P1 Modelinin Enfes TasarımıPorsche’nin doğduğu tarih olarak hemen hemen her yerde 1931 yılı gösterilir, ancak bu Alman devinin kökleri 1800’lü yılların sonlarına kadar uzanıyor. Takvim yaprakları 1898 yılını gösterdiğinde, şirketin kurucusu Ferdinand Porsche markanın doğuşuna sebep olacak P1 adında elektrikle çalışan bir otomobil modeli tasarladı. En pahalı Porsche modelleri arasında yer alan 918 gibi modellerin atası olan P1 modeli hem Porsche şirketinin hem de Ferdinand Porsche’nin ilk arabasıydı.

Tamamıyla elektrikle çalışan ve günümüz otomobillerinin birçoğuna öncülük eden bu güzellik, ahşaptan oluşturulmuş vagon benzeri kabini ile 1902 yılından bu yana bir depoda bozulmadan bekletildi. P1 ya da Porsche Number One adı verilen bu oyma modelin anahtar bileşenleri aracın üzerinde bulunuyor. 130 kiloluk bir ağırlığa sahip olan bu muhteşem modelin en önemli özelliği, yaz ve kış kullanımı için ayarlanabilir bir gövdeye ve modern bir cabrio sistemine benzer Lohner alternatif gövdesine sahip olmasıydı.

GCM Yatırım Banner

Zamanının Ötesinde Bir Otomobil: Porsche P1

Zamanının Ötesinde Bir Otomobil: Porsche P1Oldukça hafif bir model olan Porsche P1, sadece 5 beygir gücü üretebiliyor. 12 ileri hız kontrolü sayesinde saatte maksimum 35 ila 36 kilometrelik hıza ulaşabilen Porsche’nin ilk arabası Porsche Number One, maksimum 80 kilometrelik mesafe kat edebiliyor. Yıldızları gölgede bırakan süper arabalar arasında yer alan Boxster Spyder gibi modellere ışık tutan bir otomobil olan Porsche P1, üretildikten bir yıl sonra; yani 1899’yılının Eylül ayında Berlin’deki Uluslararası Motorlu Araç Sergisi’nde yer aldı. Ayrıca aynı dönemde verimlilik testine sokuldu ve en düşük enerji tüketim seviyesine sahip şehir içi kullanım aracı seçildi. 100 yılı geçkin süredir bir deponun içerisinde kilitli kalarak günümüz modellerine öncülük eden Porsche P1 modeli, yeniden görücüye çıkarıldı.

Porsche’nin İlk Otomobili Modernize Edildi 

Porsche'nin İlk Otomobili Modernize Edildi Yazılı tarihten daha fazlasını bünyesinde barındıran Porsche P1 modeli, kilitli olduğu depodan gün yüzüne çıkarıldı ve bütün ilgiyi üzerine çekmeye başardı. Geçtiğimiz yıllarda Porsche Müzesi’nde sergilenen bu güzellik, yıllara meydan okumasının yanı sıra daha da çok güzelleşmiş gibi görünüyor. Koltuk ve oturak kısımları transparan mavi renkteki plastik ile yeniden oluşturulan P1 modeli üzerinden bir asır geçmesine rağmen halen daha oldukça ilgi çekici görünüyor.

Bugüne kadar görmüş olduğumuz göz alıcı Porsche modellerinin atası olan ve yıllara meydan okuyan asırlık çınar Porsche P1 modeli, zamanına göre fazlasıyla etkileyici bir otomobildi. Görünümünde birkaç yenilik yapılmasına rağmen 100 yılı aşkın süredir orijinalliğini halen daha korumaya devam eden bu sanat eseri ile nostalji yaşamaya ne dersiniz?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın