Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Alman Basınında Ege Gerilimi Yorumu: Türkiye Yalnız Kalır

Ege’de yaşanan gerilim hakkında Alman basınında dikkat çekici bir yorum yapıldı. Yunan adalarına olası bir saldırıda Türkiye’ye karşı hareket edileceği söylendi.
Alman Basınında Ege Gerilimi Yorumu: Türkiye Yalnız Kalır
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türk-Yunan gerilimini “Açıktan savaş tehditleri” olarak okuyan Alman basını, konuyu gündemine taşıdı. Bugün Alman basınında yer alan haberde, Akdeniz’de savaş riskine karşı değerlendirme yazısı kaleme alındı. Yunanistan, Türkiye ve Kıbrıs Muhabiri Gerd Höhler’in Alman medya kurumu RedaktionsNetzwerk Deutschland’da (RND) yayımlanan yazısı dikkat çekti.

“Türkiye ile Yunanistan arasında anlaşmazlık: Akdeniz’de savaş mı var?” başlığıyla yayımlanan yazıda, iki ülke arasındaki gerilimin tehlikeli bir boyuta tırmandığına vurgu yapıldı.

“Erdoğan Kılıcını Sallama Fırsatını Asla Kaçırmaz”

RND’deki yazıda, geçtiğimiz gün Avrupa Siyasi Topluluğu’nun ilk toplantısı için Prag’da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yunanistan hakkındaki çıkışı değerlendirildi.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in de bulunduğu Prag’da “Yunanistan ile görüşecek hiçbir şeyimiz yok” diyen ve “Bir gece ansızın gelebiliriz” sözünün arkasında duran Erdoğan için, “Kılıcını sallama fırsatını asla kaçırmaz” yorumu yapıldı.

1974 yılında Türk askerlerinin Kıbrıs çıkartması yaptığı günden bu yana Türkiye’nin “Bir gece aniden gelebiliriz” iddiasını daha önce Irak ve Suriye’nin kuzeyinde başlattığı operasyonlarda birkaç kez kullandığı söylendi.

GCM Yatırım Banner

“Ekonomik Çıkmazını, Savaş Söylemleriyle Gölgelemek Niyetinde”

Haberde, iki ülke arasında anlaşmazlıkların müzakere edilemeyeceği çünkü iki ülkenin de sert çıkışlar yaptığı ve müzakere seçeneğini tercih etmeyecekleri belirtildi.

Ayrıca 2023 baharındaki seçimlere giderken Cumhurbaşkanı’nın Türkiye’nin ekonomik çıkmazını, savaş söylemleriyle gölgelemek niyetinde olduğu söylendi.

Erdoğan hükümetinin 20 yıl önce iktidara geldiği günden beri hiç olmadığı kadar kötü bir inişte olduğu ancak yine de gelecek seçimleri kazanmak istediği yorumu yapıldı. Haberde yer alan ifade şöyle:

“Erdoğan, Yunanistan’a yönelik söylemleriyle dikkatleri ekonomik krizden uzaklaştırmaya çalışıyor. Türkiye’nin çıkarlarını Yunanistan’a karşı ‘tabii ki’ savunacağını söylüyor.”

“Türkiye Yunan Adalarına Saldırırsa Yalnız Kalır”

Türk-Yunan arasında pimi çekilmiş bir bomba olduğu izlenimi yaratan haberde, Almanya’nın tavrının ne olduğuna da değinildi.

Angela Merkel döneminde Alman hükümetinin “Erdoğan’ı kızdırmamaya özen gösterdiği” ifade edildi. Bunun temel nedeninin ise mülteci meselesi olduğu açıklandı.

Dünyada en fazla mülteci nüfusuna sahip olan Türkiye’nin bu nüfusu elinde kart olarak kullandığı, Almanya’nın ise yeni bir mülteci krizi korkusuyla Ankara ile iyi geçindiği itiraf edildi.

Ancak Merkel döneminin aksine şu anda Almanya’nın Türkiye’den yana taraf olmayacağı, aksine Atina’nın yanında saf tutacağı belirtilerek şöyle söylendi:

“Federal Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Ege adaları konusundaki anlaşmazlıkta Yunanistan’ın yanında yer alıyor. Bu aynı zamanda ABD’nin tutumudur. Fransa, Yunanistan konusunda en net duruşa sahip. Her iki ülke de geçen yıl bir savunma anlaşması imzaladı. İçinde, her iki ülke de biri saldırıya uğrarsa birbirlerine askeri yardım sağlamayı taahhüt eder. Türkiye’nin Yunan adalarına yönelik bir saldırısı, hızla çokuluslu bir çatışmaya dönüşebilir.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın