Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Allianz Trade: Almanya’da Hissedilen Enflasyon Yüzde 18

Almanya’da algılanan ve açıklanan enflasyon oranlarına dikkat çeken Allianz Trade, aradaki uçurumun uyumsuzluk taşıdığını paylaştı. İşte detaylar;
Allianz Trade: Almanya’da Hissedilen Enflasyon Yüzde 18
HABER GİRİŞ

Bir sigorta şirketi olan Allianz Trade’nin yaptığı araştırmaya göre Almanya’daki enflasyon oranı resmi rakamların 3 katı olarak açıklandı. Gerçek ve algılanan enflasyon arasındaki uçuruma dikkat çeken araştırmaya göre hissedilen enflasyon rakamı yüzde 18 olarak belirlendi. Resmi rakamlar ise yüzde 6,1’lik oranı gösteriyor.

Araştırmada iki rakam arasındaki tutarsızlığın nedenleri ele alındı. Psikolojik eğilimler, demografik ve bölgesel farklılıkların kişilerin enflasyon verisini farklı değerlendirmesine neden olabildiği aktarıldı.

Allianz Trade, hazırladığı raporda bu çarpık tablonun algılanan ve gerçek enflasyon arasında güçlü bir uyumsuzluk yarattığını paylaştı.

Avrupa Ülkelerinde de Farklılıklar Var

Araştırma Avrupa Birliği’ndeki enflasyonun ortalama yüzde 8’in üzerinde olduğu ifade edilirken ülkeler arasında büyük farklılıklar olduğu kaydedildi. Örneğin enflasyon Yunanistan’da yüzde 2,7 iken Macaristan’da bu rakam yüzde 21,5 seviyesinde.

Allianz Trade, Almanya’nın Rusya’daki enerjiye yüksek bağımlılığına dikkat çekti ve oluşan enerji krizinin hanehalklarının faturalarını keskin şekilde yükselttiğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Raporda zayıf euro ile petrol ve gaz gibi dolarla ticareti yapılan emtialar daha pahalı hale geldiği için enflasyonun arttığı vurgulandı.

Kıdemli Ekonomist Jasmin Gröschi, yaptığı açıklamada enflasyon oranlarındaki farkın çok önemli olduğunu belirtti. Hissedilen enflasyonun tüketici davranışları üzerinde güçlü bir etkisi olduğunu kaydetti.

Gröschi, aradaki farklılıkların ekonomi ve şirketlere kapsadığı için faiz politikası için önemli bir rol oynadığını söyledi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın