Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hisse Satışı Öncesinde Alibaba’dan Hong Kong’a “Geleceği Parlak” Övgüsü

Çinli teknoloji devi, hisse satışı öncesinde Hong Kong'un geleceğinin parlak kaldığını söyledi. Detaylar aşağıda;
Hisse Satışı Öncesinde Alibaba’dan Hong Kong’a “Geleceği Parlak” Övgüsü
HABER GİRİŞ

Milyarder girişimci Jack Ma tarafından kurulan ve 11.11 etkinliklerinde rekor kazanç elde eden Alibaba bugünkü açıklamasında, bireysel yatırımcılara her biri 188 Hong Kong dolarına varan (24 dolar) rakamlar karşılığında hisse satmaya başlayacağını bildirdi.

Şirket hafta başında kurumsal yatırımcılara satış yapmaya başladı ve önümüzdeki hafta daha fazla hisseyi fiyatlandırmayı bekliyor. Bu haftanın başlarında Hong Kong’daki ikinci halka arzı planlarını açıklayan Çinli dev, satış yoluyla 13 milyar dolar elde etmeyi bekliyor ki bu da işlemi, yılın şimdiye kadarki en büyük listelemesi yapacak.

Çinli Alibaba’dan Hong Kong’a Destek

Çinli Alibaba Hong Kong'a DestekBu arada Hong Kong’un gösterge endeksi olan Hang Seng Endeksi, bugün yüzde 0.8 yükselişle açılarak üç gün içindeki ilk yükseliş yoluna girdi.

Endeks bu hafta, Hong Kong şiddetlenen protestolarla mücadele ederken değer kaybetmişti. Öte yandan Alibaba’nın halka arzı piyasaya bir miktar pozitiflik katıyor gibi görünüyor ki bu, yatırımcıların ve şirketlerin uzun zamandır devam eden siyasi karmaşadan korkmadığına işaret ediyor.

Alibaba Group Başkanı ve CEO’su Daniel Zhang Cuma günü yatırımcılara yazdığı bir mektupta, “Alibaba Group 2014 yılında halka açıldığında Hong Kong fırsatını kaçırdığımız için pişmanlık duyduk.” dedi.

GCM Yatırım Banner

“Devam eden bu değişim döneminde, Hong Kong’un geleceğinin parlak olduğuna inanmaya devam ediyoruz. Umarız küçük bir şekilde katkıda bulunur ve Hong Kong’un geleceğinde yer alabiliriz.” ifadeleriyle devam etti.

Çin Alibaba’nın Hong Kong Hamlesini Överek Bunun “Kazan-Kazan Hareketi” Olduğunu Söyledi

Çin Alibaba'nın Hong Kong Hamlesini Överek Bunun "Kazan-Kazan Hareketi" Olduğunu Söyledi.Çin, Alibaba’nın geri dönüşünü övme konusunda hızlı davrandı. Çin Komünist Partisi’nin yayın organı Halkın Günlüğü altındaki The Securities Times, listelemeyi “kazan-kazan hareketi” olarak nitelendirdi. Ayrıca Alibaba’nın Hong Kong listelemesinin aile üyeleri arasındaki sevgiyi gösterdiğini belirterek “et tırnaktan ayrılmaz” yorumunu yaptı.

Sonuçta Alibaba’nın Hong Kong borsasında hisse satarak milyarlarca dolar kazanma planı, bu yıl dünyanın en büyük halka arzlarından biri olacak aynı zamanda bilinçli bir politik hareket olarak ön plana çıkıyor.

Çinli şirket halka arzdan elde edeceği 13 milyar dolarlık fonu işini büyütmek için kullanmak istese de bilançolar Alibaba’nın para sıkıntısı içinde olmadığını gösteriyor. Şirket karlı ve halihazırda 33 milyar dolarlık nakit rezervi var. Ve Hong Kong’daki bir listelemenin Alibaba’ya sağladığı kazanç Pekin’i büyük bir şekilde etkileyebilme yeteneği.

Bu New York Borsası’nda işlem gören bir şirket için sembolik bir geri dönüş ve aynı zamanda kargaşa ortasındaki Asya finans merkezi için ilaç gibi gelecek bir hamle. Hong Kong merkezli Adamas Asset Management direktörü Brock Silvers da durumu şöyle açıkladı: “Alibaba’nın Hong Kong listelemesi normal iş stratejisinden kaynaklanmıyor. Alibaba, Pekin’in emirlerini takip etmekte iyi bir kurumsal vatandaş.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.