Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Alibaba Genişleme Planına Çinli Yatırımcıları Dahil Etti

Alibaba, küresel genişleme planını büyütüyor. ABD pazarlarında konumunu güçlendirmek için Çinli yatırımcıların şirket hisselerini satın almalarının yolu açılacak.
Alibaba Genişleme Planına Çinli Yatırımcıları Dahil Etti
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin menşeili, çokuluslu e-ticaret şirketi olan Alibaba, Asya’nın üçüncü en büyük borsasındaki konumunu yükseltmek, yatırımcı tabanını genişletmek ve çeşitlendirmek için Hong Kong borsasında birincil liste arayışına çıktı.

Bugün duyurulan hamlede, sene sonundan önce Alibaba’nın Hong Kong borsasını ikincil listeden birincil listeye yükseltme çalışmalarını tamamlamayı hedeflediği öğrenildi.

Bu hamleyle birlikte e-ticaret devi, Amerika’daki emanetçi hisselerini (ADS) New York Menkul Kıymetler Borsası’nda tutmayı sağlayarak dünyanın en büyük dört pazarından ikisi arasında Xpeng , BeiGene ve Li Auto’ya dahil olabilecek.

Ayrıca Çinli yatırımcılar doğrudan şirket hisselerinde alım yapabilecek. ABD pazarlarına bir alternatif olarak konumunu güçlendirecek olan Alibaba için Çin’deki yatırımcıların şirket hisselerini ilk kez doğrudan satın almalarının yolu açılacak.

Alibaba’nın başkanı ve CEO’su Daniel Zhang Yong, yaptığı açıklamada sekiz yıllık sınır ötesi yatırım planına göre Çinli yatırımcıların Hong Kong’da listelenen hisse senetlerini alıp satabileceklerini söyledi. Ayrıca denizaşırı fonların Hong Kong üzerinden yürütülebileceğini paylaştı.

Şirket açıklamasında, çifte birincil liste statüsünün yatırımcı tabanını genişleteceği, artan likiditeyi kolaylaştıracağı özellikle Çin ve diğer Asya merkezli yatırımcıların erişiminin genişletmesine olanak tanınacağı bildirildi.

Bu plan sayesinde şirket hisselerinde kısa vadede daha iyi performans gösterilmesi bekleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu