Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Alibaba Çin’deki COVID Gevşemesi Sonrası Beklenti Üstü Gelir Bildirdi

E-ticaret devi Alibaba, yılın üçüncü çeyreğine dair mali verilerini paylaştı. Şirketin üç aylık geliri beklentiyi aştı. Ayrıntılar haberde…
Alibaba Çin’deki COVID Gevşemesi Sonrası Beklenti Üstü Gelir Bildirdi
HABER GİRİŞ

Çin merkezli e-ticaret devi Alibaba, ülkenin COVID-19 kısıtlamalarını hafifletmesinden sağladığı fayda ile beklentilerin üzerinde üç aylık gelir bildirdi. Gelir, 245,18 milyar yuan beklentisini aşarak, yılın üçüncü çeyreğinde 247,76 milyar yuan olarak gerçekleşti.

Alibaba’nın ABD hisseleri piyasa öncesi işlemlerde yüzde 6’dan fazla yükselirken, Pinduoduo ve JD.com hisselerinde yüzde 3’ün üzerinde artışlar görüldü. Çin’in toplam perakende satışları Aralık ayında yüzde 1,8 daralırken, ekonomisi 2022 yılının tamamında yüzde 3 büyüyerek 50 yılın en kötü büyüme oranlarından biri görüldü.

Net Gelirde Büyük Artış

Alibaba tarafından hissedarlara atfedilebilen net gelir, bir yıl önceki 27.69 milyar yuandan yüzde 69 artışla 46.82 milyar yuana yükseldi. Çin’de perakende harcamalarının yılın ilk yarısında zayıf kalması bekleniyor. Analistler teşvik politikalarının ve nihai olarak tüketici tasarruflarının bahar aylarında serbest bırakılmasını bekliyorlar.

Satıcılardan gelen ödemeleri izleyen ve şirketin en büyük satış segmenti olan Alibaba’nın müşteri yönetimi geliri, yıllık bazda yüzde 9 düştü. Alibaba’nın toplam gelirinin büyük kısmını oluşturan temel ölçüt yavaşlarken, durgun bir ekonomiye ek olarak şirket, 2020’nin sonlarında başlayan düzenleyici bir baskıya maruz kalıyor.

Baskıların başlamasından bu yana kamuoyunun daha az gözüken kurucu Jack Ma, zamanının çoğunu Çin dışında Japonya ve Avustralya gibi yerlerde geçiriyor. Ocak ayında Ma, Alibaba’nın fintech iştiraki ve Pekin düzenleyicileri için önemli bir hedef olan Ant Group’un kontrolünü bıraktı.

GCM Yatırım Banner

Özel sektör güvenini yeniden tesis etmek ve ekonomik aktiviteyi canlandırmak isteyen Çinli yetkililer, şirketlere desteği artıracaklarını ve baskıyı hafifleteceklerini söylediler. Alibaba bu ayın başında yapay zeka tabanlı sohbet botu Chat GPT’ye rakip olarak benzer bir AI aracı geliştirdiğini açıklamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.