Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Alfa Solar’dan Yıllık 100 Milyon TL Tasarruf Sağlayacak Proje!

Alfa Solar Enerji, 14 milyon dolar maliyetle güneş enerjisi santrali kuruyor. Güneş enerjisinden elektrik üretecek projenin detayları açıklandı.
Alfa Solar’dan Yıllık 100 Milyon TL Tasarruf Sağlayacak Proje!
HABER GİRİŞ

Borsaya çok hızlı bir giriş yapan ve bir anda tüm dikkatleri üzerine çeken Alfa Solar Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş., güneş enerjisinden elektrik üretimi yapacak. Şirket 9-11 Kasım tarihlerinde yapılan talep toplama işlemiyle 538 milyon TL halka arz büyüklüğüne ulaşmıştı.

Bugün yapılan açıklamada ise halka arzdan gelen fonun kullanımına dair raporlar doğrultusunda atılacak adımdan bahsedildi. Buna göre kendi elektrik tüketimi ve şirketin net karbon sıfır hedefleri kapsamında, güneş enerjisinden elektrik üretimi yapılacağı bildirildi.

Bunun için Afyon’un Sandıklı ilçesinde faaliyet gösterecek, 16.000 kWp güce sahip olması planlanan güneş enerjisi tesisi (GES) kurulacak. Tesisin anahtar teslim kurulum işi için Masfen İnşaat Enerji Sanayi Ticaret Anonim Şirketi ile anlaşma yapıldığı açıklandı.

Yılda 28 Milyon kWh Elektik Üretimi Planlanıyor

Projenin maliyetinin 14 milyon dolar olacağı belirtilirken, buna arazi ve iletim hattı bedellerinin yaklaşık olarak dahil edildiği söylendi.

Maliyetin yarısını ise firmanın kendi üretimi olan güneş panellerinden oluştuğu belirtildi. Projeye konu olan arazilerin yüklenici firma tarafından satın alındığı ve onaylanmasının ardından arazi devrinin şirkete yapılacağı bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Alfa Solar, Afyon’da kurulacak olan GES’in devreye girmesinin ardından yılda yaklaşık 28 milyon kWh elektrik üretimi yapılmasını planlıyor. Bunun güncel elektrik fiyatları üzerinden bakıldığında, yıllık yaklaşık 100 milyon lira tasarruf anlamına geleceğinin altı çizildi.

Söz konusu projenin haricinde yapımı devam eden bir fabrikanın tamamlanmasının ardından, çatısına da güneş enerjisi santrali kurulması planlanıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın