Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Aktaş Yazdı: Sandık Sonucuna göre TL Değer Kazanacak

Seçimde iktidarın değişmesi halinde ekonomi politikalarında da radikal bir dönüşüm bekleniyor. Değişiklik arasında, TL’nin yeniden değer kazanması da yer alıyor.
Aktaş Yazdı: Sandık Sonucuna göre TL Değer Kazanacak
HABER GİRİŞ

Muhalefet kanadının dün ortak metinde ekonomide atılacak adımları açıklamasının ardından seçim sonrası TL için toparlanma ihtimali doğdu. TL’nin değerini düşürerek ihracat temelli büyüme hedefiyle bir nevi fakirleşerek büyüme programında ilerleyen mevcut ekonomi modelinin, iktidar değişimiyle sonlanacağı sözü verildi.

Millet İttifakı’nın uygulayacağı politikalar, yatırımcıların merceğine alındı. 6’lı masanın ekonomi hamlesini köşesine taşıyan ekonomi yazarı Alaattin Aktaş, yeni gelen hükümetin yabancı yatırımcıya güven vermesi halinde TL’nin dolar karşısında ‘çok fazla’ değerleneceği tahmini paylaştı.

Bağımsızlığını yitiren Merkez Bankası’nın ve rasyonaliteden uzaklaşan ekonomi yönetiminin dışarıdan bakıldığında güven vermediği eleştirisine katılan Aktaş, şöyle yazdı:

“Türkiye’ye döviz getirilmemesinin en temel nedeninin güvensizlik olduğu ortada. Dolayısıyla seçim sonrasında yabancıya güven veren bir iktidar işbaşına geldiği takdirde şimdi Türkiye’nin adını anmayan Batı sermayesi tutumunu tümüyle değiştirebilir.”

Yabancı Yatırımcıların İlgisi Artabilir

Aktaş, mevcut ekonomi yönetiminin, liralaşma stratejisi adı altında dövizi yatay seviyelerde tutmaya çalışırken para döngüsünü de kendi içinde çevirmeye çalıştığına atıf yaptı.

GCM Yatırım Banner

Bu yolda ise uzun soluklu politikalar yerine, günü kurtaran ancak gelecek için büyük hasar açan kararlara dikkat çekti.

Muhalefetin dün ilan ettiği ekonomik hamleleri hayata geçirmesi halinde yabancı yatırımcıların devlet iç borçlanma senetlerine ve hisse senetlerine yeniden ilgi duyabileceğini söyledi.

“O An Tatlı Telaşın Başlangıcı Olacak”

“Hani ‘Alırken kazanmak’ diye bir kavram var ya, yabancı yatırımcı bunu bilmiyor olabilir mi?” diyen Aktaş, Türkiye’den menkul kıymet edinmek isten yatırımcıların ucuzluk sürerken harekete geçebileceğini söyledi.

İktidarın ve dolayısıyla mevcut ekonomi politikalarının değişmesi halinde TL’nin değerlenme ihtimalini görenlerin, elini çabuk tutacağını ifade etti.

Aktaş, “Dolayısıyla yabancı da menkul kıymetlerin fiyatının artacağını ve getirdiği dövizin daha çok TL etmeyeceğini gördüğü an Türkiye’ye dönecektir. İşte o an tatlı telaşın başlangıcı olacaktır” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.