Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Aktaş Rekor Artış Beklenen Enflasyon için Tahminini Paylaştı

Gözler, Mayıs ayı enflasyon oranlarına çevrilmişken rekor artış beklenen rakam için tahminler geliyor. Alaattin Aktaş beklentisini paylaştı. Detaylar haberde...
Aktaş Rekor Artış Beklenen Enflasyon için Tahminini Paylaştı
HABER GİRİŞ

Piyasada gözler Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıklayacağı Mayıs ayı enflasyon rakamına çevrildi. Sayılı günler kalmışken, açılanacak oran önem taşıyor. Ekonomi yönetimi enflasyonun Mayıs’ta zirveyi gördükten sonra düşüşe geçeceğini vurgulamaya devam ediyor. Köşe yazısında konuyu kaleme alan Alaattin Aktaş, Mayıs ayında enflasyonun yüze 3’ün altında kalabileceğini belirtti.

Ekonomi yazarı Alaattin Aktaş, geçen yıl Mayıs ayında doğal gazda sıfır fiyat yöntemi uygulandığı için neredeyse sıfır düzeyinde bir gerçekleşme olduğunu söyledi. Bu raporda yıllık hesaplamadan yüzde 0.04 çıkıp yerine Türkiye gerçeklerine uygun bir oran gireceği için Mayıs sonunda yıllık bazda 2024’ün rekorunun görüleceğini bildirdi.

Merak edilenin Mayıs ayında Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) artışının hangi düzeyde olduğunu söyleyerek, tahminlerin genellikle yüzde 3 oranında olduğunu belirtti.

Aktaş, “Ancak oran yüzde 3’ün biraz altında kalır ve yüzde 2.5 ile yüzde 3 arasında gelirse ben bu oranı şaşırtıcı bulmam.” notunu ekledi.

Mayıs enflasyonunu yukarı itecek etkenlerin sıralayan Aktaş, “Doğal gazdaki sübvansiyonun bitmesi ve giyim grubunda beklenen yüksek artış.” olarak sıraladı.

GCM Yatırım Banner

TÜFE’de giyim grubunun ağırlığını yüzde 6,94 olduğunu ve Mayıs’ta bu grupta yüzde 10’dan az olmayacak bir artış beklendiğini bildirdi. Bu oranın yüzde 15’e kadar gidebileceğini aktardı.

Nisan ayında enflasyon yıllık bazda yüzde 69,80, aylık bazda ise yüzde 3,18 artmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.