Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Akşener Market Ürünleri ile Yıllık Fiyat Artışına Dikkat Çekti

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, vatandaşı markete giderken çekindiğini çünkü parasının yetip yetmeyeceğinden emin olmadığını öne sürdü. İşte detaylar;
Akşener Market Ürünleri ile Yıllık Fiyat Artışına Dikkat Çekti
HABER GİRİŞ

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Grup Toplantısı’nda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Akşener açıklamalarında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da atıfta bulundu.

Pazartesi günü altılı masa tarafından altı muhalefet partisinin öneride bulunduğu Anayasa değişikliğini hatırlatan Akşener, önerinin yargının bağımsız, Meclis’in güçlü, Yürütme’ninse istikrarlı hale gelmesi için sunulduğunu bildirdi.

“Meclisin etkin denetimi deyince iktidardakileri bir rahatsızlık alıverdi.” diyen Akşener, hayvan haklarının ilk kez Anayasal güvence altına alındığını görünce mutsuz olduğunu iddia etti. Erdoğan’ın, “Bunlar daha iyi günlerin” dediği cümleleri anımsatan Akşener, daha yeni başlıyoruz ifadelerini kullandı.

Faizin Tek Haneli Rakama İndirilmesi Ekonomistleri Memnun Etmedi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faizi tek haneye indirdiğini anımsatan Akşener, Erdoğan’ın yüzünün güldüğünü ancak ekonomistlerin bu durumdan memnun olmadığını belirtti.

TCMB politika faizini 24 Kasım’da yüzde 10,50’den 150 baz puan indirerek 9,00 oranına çekmişti. Akşener, faizin tek haneli rakama indirilmesinin bir tek Erdoğan’ı mutlu ettiğini savundu. Bundan kaynaklı politika faizine ‘Erdoğan Faizi’ denilebileceğini paylaştı.

GCM Yatırım Banner

Erdoğan’ın söylediği enflasyonun da düşeceği sözlerini hatırlatan Akşener, “En son ‘merak etmeyin o da inecek’ dedi. Enflasyon ‘Mart’ta düşecek’ dedi olmadı, Nisan’da olmadı, Mayıs’ta olmadı. Şimdi artık tarih bile veremiyor. ‘Üç vakte…’ edebiyatıyla konuyu geçiştirmeye çalışıyor.” dedi.

Sonbahardaki Yapraklar Gibi Bir Bir Döküldüler

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), Erdoğan’ı mutlu etmek adına katkılarda bulunduğunu iddia eden Akşener, “Tayyip Bey’i mutlu etme yolunda çok başkan eskittiler. Sonbaharda düşen yapraklar gibi birer birer döküldüler, adaya teker teker veda ettiler.” dedi.

TÜİK’in Mayıs 2022’den beri ayrıntılı veri paylaşımında bulunmadığına da değinen Akşener, “ Şimdi de hummalı bir biçimde baz etkisiyle hesap oyunlarıyla milletimize enflasyon düştü masalları anlatmaya hazırlanıyorlar.” diyerek dikkat çekti.

Vatandaş Markete Gitmekten Çekiniyor

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, iktidarın artık ülkeyi yönetemediğini söyleyerek düşüncesini sundu. Halkın artık markete gitmekten çekindiğini çünkü parasının yetip yetmeyeceğinden emin olamadığını vurguladı.

Daha sonrasında konuşmasında yanında getirdiği gıda ürünlerinin son 1 yıldaki fiyat artışlarını paylaşan Akşener, sütün fiyatına değindi. Sütün 2021 yılının Kasım ayında 1 litresinin 7,13 lira olduğunu, 2022 Kasım’da ise yüzde 117,4 artış ile 15,5 liraya çıktığına dikkat çekti.

Bir kiloluk beyaz peynirin de fiyatlarını bildiren Akşener, 2021 Kasım’da 32,89 lira olan peynirin 2022 Kasım’da yüzde 160,9 artışla 85,80 liraya çıktığının altını çizdi. Yoğurtta ise yıllık fiyat artışının yüzde 105,6 olduğunu vurgulayarak, 2021 Kasım’da 8,74 lirayken 2022 Kasım’da 17,98 lira olduğunu ekledi.

Akşener, “Bakar mısınız şu işe?… Ne demişler? Yalancının mumu yatsıya kadar… Hal böyleyken iktidarın mumu da artık seçime kadar! Giderayak sönmekte olan iktidar mumunun cılız ışığında; Durmak yok yalana devam Sayın Erdoğan! Durmak yok masala devam Sayın Erdoğan!” diyerek seslenişte bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın