Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Akşener: Devlet İntikam Almaz, Gerekeni Yapar

İYİ Parti lideri, terörle mücadelede yapılan yanlışları ve atılması gereken adımları açıkladı. Dış siyasetteki geri dönüşleri eleştirdi, öğretmenler için müjdeli haberler verdi.
Akşener: Devlet İntikam Almaz, Gerekeni Yapar
HABER GİRİŞ

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin grup toplantısında konuştu. Gündemdeki konu başlıklarını ele alan Akşener, terör konusunda dikkat çekici açıklamalar yaptı. 13 Kasım’da İstanbul’da meydana gelen patlamadan bir hafta sonra Türkiye’nin Suriye ve Irak’ın kuzeyine başlattığı hava harekâtına değindi.

“Devlet intikam almaz” diyen Akşener, yönetimin her kademesinde ciddi bir liyakat sorunu olduğunun altını çizdi.

İYİ Parti lideri, “Kadim geleneklerimizden nasibini alanlar çok iyi bilir ki devletin intikam almasına gerek kalmaz. Çünkü devlet, millete zarar vermeye niyetlenenler için daha onlar harekete geçmeden gerekeni yapar” dedi.

“Bu Göç Politikası Devam Ettikçe Tehditleri Operasyonlarla Önleyemeyiz”

Terörle mücadelede yapılması gerekene dikkat çeken Akşener, tüm yükün kolluk kuvvetlerinin üzerine yıkılmaması gerektiğini savundu.

Terörle topyekun mücadele için Türkiye’nin milli menfaatleri kapsamında diplomasi kanallarının kullanılması gerektiğine dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca Türk ordusunun mücadelesinden ve başarısından siyasi çıkar elde edilmemesi gerektiğini söyleyerek iktidara seslendi:

“Gerçekten terörle mücadele etmek istiyorsanız bu meselenin açık kapı politikasıyla, insan kaçakçılarıyla, kontrolsüz göç dalgasıyla ilgili olduğunu kabul edin. Bu göç politikası devam ettikçe oluşacak tehditleri sınır ötesi operasyonlarla önleyemeyiz.”

“Güvenlik Makalesi Okumuş Gerçek Bir İçişleri Bakanı Gerekiyor”

Kendisi de eski İçişleri Bakanı olan Akşener, terörle mücadelede kolluk kuvvetlerinin bağlı olduğu İçişleri Bakanlığı’na işaret etti.

Daha önce hiçbir güvenlik makalesi okumadan İçişleri Bakanı olduğunu söyleyen Süleyman Soylu’ya atıf yaparak, “Cıvık çıkışlar yapan değil, güvenlik makalesi okumuş gerçek bir İçişleri Bakanı gerekiyor” dedi.

İktidarda yer alan tüm isimlerin popülist söylemler yerine, “daha az ve daha net konuşmaları” gerektiğini söyleyerek şöyle konuştu:

“Eğer iktidar bu söylediklerimi uygulamazsa Mehmetçiğimizin başarısına zayıf iktidarının iş bilmezliği yüzünden masada başarıya gölge düşer. Bizim artık tek bir acıya tahammülümüz yok. Tek bir insanımızı kaybetmeye tahammülümüz yok. Bu yüzden terör yuvalarını temizlemek için Mehmetçiğimize alan açın. Diplomasi hamlelerini de uygulamaya koyun.”

“Erdoğan Yakında Esad’la Birlikte Maça Giderse Şaşırmayın”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2022 FIFA Dünya Kupası için gittiği Katar’da Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi ile görüşmesini Akşener de masaya yatırdı.

Erdoğan’ın, “Aynı masaya oturup darbecileri meşrulaştırmam” dediği Sisi ile hasret giderdiğini söyledi.

Katar’da düzenlenen Dünya Kupası’na giden Erdoğan’ın futbol aşkının, Sisi’ye olan öfkesini yumuşattığı yönünde nükte yapan Akşener, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad küslüğüne de atıf yaparak, “Yakında Beşer Esad’la birlikte maça giderse şaşırmayın” dedi.

İYİ Parti lideri, “Seçimlere yaklaştığımız son düzlükte yeni işareti olarak, Rabia ile Esma’yı değil artık Napolyon’u hatırlarsınız. Para para para…” şeklinde çıkış yaptı.

“Cumhuriyetimizin 100’üncü Yılının Şerefine 100 Bin Öğretmenimizi Atayacağız”

Yarın kutlanacak olan öğretmenler gününü gündemine alan Akşener, “Yarın, bir günlüğüne öğretmenliğin kıymeti hatırlanacak. …Öğretmenlerimizin, özlük haklarını çiğnemeye, devam edecekler” dedi.

Sözleşmeli, geçici ve kadrolu öğretmen kategorilerini eleştirerek, “İYİ Parti iktidarında, ilk iş olarak; Cumhuriyetimizin 100’üncü yılının şerefine 100 bin öğretmenimizi atayacağız” dedi.

Öğretmenlere tanınacak diğer haklardan da bahseden Akşener, köy okullarını yeniden açacaklarını açıkladı. Eleştirilere konu olan Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun yeniden ele alınacağını ve unvan uygulamasına son verileceğini söyleyerek şöyle açıklama yaptı:

“Meslekte 5 yılını doldurmuş öğretmenlerimiz, 1 derece kazanacak ve bu öğretmenlerimize en yüksek brüt devlet memuru maaşının, yüzde 60’ı kadar, eğitim-öğretim tazminatı ödeyeceğiz. Meslekte 15 yılını doldurmuş öğretmenlerimiz, 1 derece kazanacak ve bu öğretmenlerimize de en yüksek brüt devlet memuru maaşının yüzde 120’si kadar eğitim-öğretim tazminatı ödeyeceğiz. Ayrıca öğretmenlerimizin emeklilik dönemlerinde de emekli maaşlarını yeniden düzenleyeceğiz. Elbette, özel okullardaki öğretmenlerimizi de, unutmayacağız. Onların da, özlük haklarını ve çalışma koşullarını, hak ettikleri seviyelere çıkartacağız.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.