Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Aksa Enerji RES Kurulumuna Dair Önlisans Hakkı Aldı

EPDK, Aksa Enerji’nin başvuru aşamalarını inceleyerek Mersin ve Manisa’da RES kurulumuna dair önlisans hakkı verdi.
Aksa Enerji RES Kurulumuna Dair Önlisans Hakkı Aldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Aksa Enerji Üretim A.Ş. depolamaları rüzgar enerjisi santrali (RES) yatırımı hakkında açıklama yaptı. Aksa Enerji Üretim A.Ş.’nin yüzde 100 bağlı ortağı Aksa Yenilenebilir Üretim A.Ş. tarafından, Müstakil Elektrik Depolama Tesisleri’ne ilişkin Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) 21 Ekim 2022 tarihinde başvuru yapılmıştı.

Söz konusu üretim tesisinin önlisans başvurusu olarak değerlendirilmesine yönelik süreçlerin ilerletildiği belirtildi. Bu kapsamda EPDK tarafından Mersin’de 100,08 MW, Manisa’da 82,16 MW olmak üzere toplam 182,24 MW kurulu gücünde depolamalı rüzgâr enerji santrali kurulumuna dair önlisans hakkının verildiği açıklandı.

Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yapılan açıklamada sürdürülebilirlik yüksek büyüme stratejisi doğrultusunda üretim portföyünde kaynak çeşitliliğine önem verildiği, 2030 hedefleri kapsamında yenilenebilir enerji teknolojilerine yatırımların artırılmasının hedeflendiği belirtildi.

Aksa Enerji Hisselerinde Olumlu Sinyal

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Tradingview

Uzun zamandır düşüş trendinde ilerleyen Aksa Enerji (AKSEN) hisseleri olumlu sinyal vermeye başladı. Yukarıdaki grafikten de görüleceği üzere düşen trendi kıran hisselerde, yükselişin devam etmesi için 32,10 seviyelerinin üzerinde kalıcılık sağlaması gerekmektedir.

Son kapanışını 30,52 liradan yapan hisseler, bu sabah 30,7’den açıldı. Seansın ilk dakikalarında yüzde 2’den fazla yükselerek 32,70 liraya çıktı.

GCM Yatırım Banner

Enerji hisseleri son günlerde yeniden sahnelerde yerini almaya başladı. Alfa Solar, Enerjisa, Astor ile birlikte Aksen Enerji hisselerinde de yükseliş hızlandı. AKSEN haftalık bazda yüzde 13, yıllık yüzde 105 getiri sunarken, aylık bazda negatif bölgede kalmaya devam ediyor.

Hisselerin iki yıllık getirisi yüzde 1764, beş yıllık getirisi ise yüzde 1458 oranlarında oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın