Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Aksa Enerji Depolamalı RES ve GES Gücünü Artırdı

Aksa Enerji depolamalı rüzgar ve güneş enerjisi santralleri hakkında açıklama yaparken, hisseler güçlü performans sergiliyor.
Aksa Enerji Depolamalı RES ve GES Gücünü Artırdı
HABER GİRİŞ

Aksa Enerji Üretim A.Ş. Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP), depolamalı rüzgar ve güneş enerjisi santrali yatırımı hakkında açıklama yaptı. 21 Ekim 2022 tarihli KAP açıklamasında, şirketin yüzde 100 bağlı ortaklığı Aksa Yenilenebilir Üretim A.Ş. tarafından, Müstakil Elektrik Depolama Tesisleri’ne ilişkin Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) başvuru yapıldığı hatırlatıldı.

Elektrik Piyasası Lisans Yönetmeliği kapsamında ilgili tesisin önlisans başvurusu olarak değerlendirilmesine yönelik sürecin ilerlediği açıklandı.

Daha sonra ise bu projelere ilaveten depolamalı GES ve RES başvurularının yapıldığı belirtildi.

Önlisans başvuruları kapsamında EPDK tarafından Mersin’de 100,08 MW, Manisa’da 82,16 MW, Afyonkarahisar’da 110,76 MW olmak üzere toplam 293 MW kurulu gücünde depolamalı rüzgâr enerji santrali ve Kırşehir’de 50 MW kurulu gücünde depolamalı güneş enerji santrali kurulumuna ek olarak Eskişehir’de 50 MW önlisans alındığı söylendi.

Tüm bunlarla birlikte depolamalı GES toplam kurulu gücünün 393 MW seviyesine ulaştığı aktarıldı. KAP üzerinden yapılan açıklamada, değerlendirme süreci devam eden diğer başvurulara dair gelişmelerin de yatırımcılarla paylaşılacağı söylendi.

GCM Yatırım Banner

“Sürdürülebilir yüksek büyüme stratejimiz doğrultusunda üretim portföyümüzün kaynak çeşitliliğine önem veriyoruz.” diyen Aksa Enerji, 2030 hedefleri kapsamında yenilenebilir enerji sektöründe yatırımların yoğunlaştırılmasını planlıyor.

Bu amaç doğrultusunda hem ülke içinde hem de küresel olarak yenilenebilir enerji ve enerji dönüşüm odaklı projelerin yakından takip edildiği belirtildi.

Aksa Enerji hisseleri (AKSEN), saat 16.09’da yüzde 7,02 değer kazancıyla 37,32 liradan işlem görüyor. Hisselerin haftalık getirisi yüzde 14’e ulaştı.

Uzun zamandır yatay hareket eden hisseler, bugün 200 günlük ortalamasını kırarak yukarı yönlü hareketini hızlandırdı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın