Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AKP Emekli Maaşlarına Seyyanen Zam için Kolları Sıvadı

AKP, tüm emeklilere 2 bin liralık seyyanen zam yapılmasını gündeme alarak, emekli maaşlarında köklü değişikliklere yönelik çalışmalarını sürdürüyor. İşte detaylar;
AKP Emekli Maaşlarına Seyyanen Zam için Kolları Sıvadı
HABER GİRİŞ

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP), en düşük emekli maaşını 10 bin liradan 12 bin liraya yükseltmek için çalışmalarını sürdürürken, tüm emeklilere 2 bin liralık seyyanen zam yapılması da gündemde.

Çalışmanın yarın tamamlanması beklenirken, partide kök maaş sorununu tamamen ortadan kaldırmaya yönelik yeni çözüm arayışları da devam ettiği öngörülüyor.

2023 genel seçimleri öncesinde en düşük emekli maaşını 7 bin 500 liraya çıkaran AKP, bu adımın olumsuz sonuçlarını tartışıyor.

Ekonomimim haberinde AKP’nin, “Düğmeyi baştan yanlış ilikledik. Seçim öncesi yaptığımız bu adımın sonuçlarını düşünmeden attık. Şimdi bu sorunu çözmekte zorlanıyoruz.” şeklinde değerlendirmeler yaptığına işaret etti.

AKP’nin en düşük emekli maaşını 10 bin liradan 12 bin liraya çıkarmak için başlattığı çalışmalar Perşembe gününe kadar sürecek.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca tüm emeklilere 2 bin liralık seyyanen zam yapılması da tartışılıyor. Ancak bu zammın tüm emeklilere yansıtılması konusunda henüz bir karar alınmadığı belirtiliyor.

Seçimlerden önce en düşük emekli maaşını 7 bin 500 liraya yükselten AKP, Ocak 2024’te bu rakamı 10 bin liraya çıkarmıştı. Şimdi ise en düşük maaşı 12 bin liraya yükseltme çalışmalarını sürdürüyor. Ancak seçim öncesi alınan kararların olumsuz sonuçları da masaya yatırılmış durumda.

Kök Maaş Sorunu için Yeni Çözüm Arayışları

AKP, kök maaş sorununu tamamen ortadan kaldırmak için yeni formüller arıyor. Emeklilerin maaş zamları kök maaş üzerinden hesaplanıyor. Parti, bir yandan kök maaşla ilgili köklü çözümler ararken, diğer yandan en düşük emekli maaşını 12 bin liraya çıkarmayı hedefliyor.

Parti yetkilileri, en düşük emekli maaşını 10 bin liradan 12 bin liraya çıkarmanın yanı sıra, tüm emeklilere 2 bin liralık seyyanen zam yapılmasını da tartışıyor. Ekonomim’e göre AKP kaynakları, “Tüm emeklilere zam yapılması konusunu tartışıyoruz, ancak ortada alınmış bir karar yok.” dedi.

Yaklaşık bir milyon 610 bin kişinin ise en düşük emekli maaşlarının yükseltilmesinden faydalanacağı belirtiliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın