Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Akıllardaki O Soru Cevaplandı: Bitcoin için Oyun Bitti mi?

Kripto para piyasalarında yaşanan şiddetli dalgalanmalar, piyasa katılımcılarını endişelendirirken, Stockmoney Lizards'tan Bitcoin için oyun bitti mi sorusu ve cevabı geldi.
Akıllardaki O Soru Cevaplandı: Bitcoin için Oyun Bitti mi?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kripto para piyasalarında yaşanan çöküşlerin örnekleriyle geçmiş dönemde sıklıkla karşılaşılmış olsa da her çöküş döneminin, yatırımcılar arasında endişe ve korku hissini artırdığı bir gerçek. Piyasanın düşüş trendi içinden çıkamadığı ortamda popüler analist Stockmoney Lizards, Bitcoin için oyun bitti mi sorusunun cevabını aradı.

Amiral kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) tarihsel hareketlerinden de yararlanan analist, çeşitli iddialarda bulundu.

Analistten BTC’nin Durumuna Farklı Bakış Açısı

Son birkaç ay Bitcoin için oldukça zor geçerken, kripto varlık geçen yıl ulaşmış olduğu en yüksek seviye olan 69 bin dolardan 16.5 bin dolara kadar düşmüş durumda.

Aslına bakılırsa hemen aşağıda görüldüğü üzere BTC’nin etrafında dolaştığı mevcut fiyatlar, Kasım 2020 dönemindekiyle aynı seviyede görünüyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: TradingView

Bununla birlikte, son günlerde piyasanın durumu görünüşte istikrar kazandı. Dalgalanma azalırken, küresel kripto piyasası değeri geçtiğimiz gün yalnızca yüzde 1.2’lik bir düşüş kaydetti. Öte yandan, Bitcoin aynı zaman diliminde değerinin yalnızca yüzde 0.5’ini kaybetti.

GCM Yatırım Banner

Piyasanın düşüş dönemleri uzadığında ve fiyatlar bir noktada sıkışıp kaldığında, katılımcıların güveni yavaş yavaş aşınmaya ve her birine korku aşılanmaya başlar. Son zamanlarda da böyle oldu. Korku ve açgözlülük endeksi olarak bilinen F&G endeksinin (Fear and Greed Index) mevcut okuması, söz konusu anlatıyı doğrulayan “aşırı korkuya” işaret ediyor.

Bitcoin “Oyun Bitti” Aşamasında!

Popüler yorumcu StockMoney Lizards ise kısa süre önce Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımlar ile BTC’nin şu anda “oyun bitti” aşamasında olduğunu iddia etti. Ve, böyle bir senaryo ilk kez ortaya çıkmıyor!

Analistin paylaşmış olduğu hemen aşağıdaki grafiğe bakıldığında, Bitcoin’in fiyatı dairelerin alt kısmında işlem gördüğünde, bir “oyun bitti (game over)” aşaması ortaya çıktı.

Bununla birlikte, bir süre sonrasında gerçekleşen toparlanmalar da not edildi. Birkaç durumda keskin geri dönüşler kaydedilirken, diğer zamanlarda süreç kademeli olarak gerçekleşti.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @StockmoneyL

“Oyun Tam Anlamıyla Bitmedi!”

Dolayısıyla, mecazi olarak oyun bitme aşamasında olunsa da bu durum, Bitcoin için oyunun tam anlamıyla bittiği anlamına gelmemektedir.

Dev kripto para borsası FTX’in çöküşü nedeniyle, Bitcoin için zorlu seviye (game over) bir kez daha yinelendi. Birkaç gün önce StockMoney Lizards, piyasanın gerçekten de bir “siyah kuğu olayına” tanık olduğunu ilan etti.

Bununla birlikte, aşağıdaki grafikte vurgulandığı gibi, BTC’nin tarihi benzer olaylarla doludur.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @StockmoneyL

Ve analiste göre “piyasa geçmişte olduğu gibi bu durumdan da kurtulacak.

Amiral kripto para birimi, haber yazımı esnasında 16.600 dolar seviyelerinde işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.