Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Akif Çağatay Kılıç: Tahıl Koridoru Yeniden Aktifleşebilir

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç, Karadeniz Tahıl Koridoru'nun yeniden aktifleşebileceği mesajını verdi. Detaylar...
Akif Çağatay Kılıç: Tahıl Koridoru Yeniden Aktifleşebilir
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç, bugün konuk olduğu bir televizyon programında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Kılıç’ın gündeminde Karadeniz Tahıl Koridoru, Rus ve Ukrayna liderleri ile görüşmeler, İsveç’in NATO üyeliği ve Suriye ile ilişkiler vardı.

Kılıç, Karadeniz Tahıl Koridoru’nun tekrar aktif olarak çalışacağına inandığını belirtirken şu anda yaşanılanları “durma dönemi” olarak nitelendirdi.

Karadeniz Tahıl Koridoru’nun yeniden başlama ihtimaline değinenen isim, öncelikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konuya özel önem atfettiğini vurguladı

“Şartlar Oluşursa Anlaşma Devam Edebilir”

Rusya tarafının anlaşmadan çekildiğini duyurmakla beraber kendisinin beklentisi içerisindeki belli şartların oluşması durumunda anlaşmaya devam edebileceklerinin ifade edildiğini hatırlattı.

Ukrayna tarafının bu anlamda müzakerelerin devamı konusunda olumlu yaklaşımda bulunduğunu, İstanbul’daki merkezde Birleşmiş Milletler (BM) ve Ukrayna tarafından görevliler ile çalışmaların sürdürülmekte olduğunu ifade etti.

GCM Yatırım Banner

“Mevcut Model Devam Etmeli”

Türkiye olarak önceliklerinin tahıl koridorunda mevcut modelin devam etmesi olduğunu söylerken Rusya olmadan anlaşmanın hayatta kalabileceğinden şüphe duyduklarını, dolayısıyla çabaların mevcut tahıl koridorunun tekrar aktif olarak çalışması yönünde olduğunu sözlerine ekledi.

Kılıç, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın, Rusya’ya ziyaret gerçekleştireceğini, ziyaretin ana konularından birini tahıl koridorunun oluşturacağını bildirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yakın gelecekte yüz yüze görüşmesi adına çalışmaların sürdürüldüğünü de belirtti.

İsveç ve Suriye Mesajları

Son dönemde bazı ülkelerde Kur’an-ı Kerim’e ve kutsal değerlere yapılan saldırılarla ilgili Türkiye’nin dik duruşuna dikkat çekerken Danimarka’nın bu konuda attığı adımın doğru olduğunu ifade etti.

Sözlerinin devamında, İsveç’in NATO üyeliği süreci için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hükümet olarak bir duruş ortaya koyduğunu ve çalışmaların bu duruş üzerinden devam ettiğini kaydetti.

Suriye tarafı ile görüşmelerin belli seviyelerde devam ettiğine de değinen Kılıç, ülkedeki Suriye vatandaşlarının evlerine dönmelerinin öncelikleri olduğunu belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.