Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Akfen’den Yeşil Enerjide Dev Adım! Hedef 860 MW

Akfen Yenilenebilir Enerji, yeşil enerji dönüşümüne liderlik ederek karbon ayak izini azaltmaya ve Türkiye'nin enerji dönüşümüne katkıda bulunuyor. İşte detaylar;
Akfen’den Yeşil Enerjide Dev Adım! Hedef 860 MW
HABER GİRİŞ

Küresel çapta sürdürülebilir ve temiz enerjinin öneminin arttığı dönemde şirketler yatırımlarını bu yöne doğru aktarmaya başladı. Yeşil enerji yatırımlarını hızlandıra Akfen Yenilenebilir Enerji, tarafından toplam 158,65 megavatlık yeni yatırım hakkında açıklama geldi.

Şirket açıklamasında 66,25 megavat hibrit güneş enerji santrali (GES) ve 92,4 megavat ilave rüzgar yatırımlarının hayata geçmesiyle 699 megavat olan kurulu gücünü yaklaşık 860 megavata yükselteceğine işaret etti.

Faaliyette olan rüzgar enerjisi santrali (RES) projelerinin alanlarına hibrit enerji santrallerinin yapımına başladığını vurgulayan şirket, rüzgar enerjisinde de kapasite artışı yaptığını ekledi.

Yeşil Enerji Yatırımları Hızlandırıldı

Sürdürülebilir enerjiye verdiği önemle yeşil enerji yatırımlarını hızlandıran Akfen Yenilenebilir Enerji; Üçpınar, Sarıtepe, Demirciler RES projelerine ek olarak 66,25 megavat kapasiteli hibrit GES projelerini başlattığını bildirdi.

Ayrıca Denizli, Çanakkale Üçpınar, Çanakkale Kocalar, Osmaniye Sarıtepe ve Çanakkale Hasanoba RES projeleri ile 92,4 megavat ek rüzgar kapasitesi planlandığının bilgisi verildi.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu projelerin ihale süreçleri devam ederken, yatırımın tamamlanmasıyla sürdürülebilir enerji kaynaklarından elde edilen elektrik miktarının önemli ölçüde artacağı öngörüldü.

Projeler Karbon Ayak İzini Azaltacak

Akfen Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Mustafa Kemal Güngör, konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Güngör, projelerin enerji sektöründeki karbon ayak izini azaltma ve yenilenebilir enerji kaynaklarını çeşitlendirme yönünde stratejik öneme sahip olduğunu vurguladı.

Yatırımların hem ekonomiye hem de çevreye değer katacağına işaret eden Güngör, yenilenebilir enerjinin Türkiye’deki payının artırmada önemli bir rol oynayacağını ileri sürdü.

Projelerin tamamlanmasıyla enerji sektöründeki sürdürülebilir büyüme hedeflerine bir adım daha yaklaşılacağına dikkat çekti.

Anadolu Ajansı (AA) haberinde Akfen Yenilenebilir Enerji’nin global hedeflere katkıda bulunmak adına 6 adet lisanslı rüzgar ve 1 adet hidroelektrik santrali (HES) projesinde yardımcı kaynak olarak ilgili kamu kurumlarına güneş enerjisi santrali başvurusunda bulunduğunu anımsattı.

Hibrit GES kapasitesi 95,42 megavat olan yatırımlar Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından lisanslara işlendiği de kaydedildi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.