Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Akfen Milyon Dolarlık Gelire Rağmen Borsada Düşüşte

İngiliz şirketle yaptığı karbon kredisi satışında 1,8 milyon dolar değerinde gelir elde eden Akfen Yenilenebilir Enerji’nin borsada yıldızı parlak olmadı.
Akfen Milyon Dolarlık Gelire Rağmen Borsada Düşüşte
HABER GİRİŞ

Mart ayından beri Borsa İstanbul’da AKFYE kodu ile işlem gören Akfen Yenilenebilir Enerji’den milyon dolarlık kazanç haberi geldi. İngiltere merkezli EOS Climate&Energy şirketine yaptığı karbon kredisi satışıyla Akfen Yenilenebilir Enerji’nin 1,8 milyon dolarlık gelir elde ettiği açıklandı.

Şirket açıklamasında, Çanakkale’de yer alan ve 112 megawatt (MW) gücündeki Üçpınar Rüzgar Enerji Santrali’nde (RES) kayda değer bir başarı saplandığı belirtildi.

AKFYE Borsa Anlık
Kaynak: Paratic Piyasalar

Arz büyüklüğü 3.335.632.889 TL’yi bulan Akfen Yenilenebilir Enerji’nin elde ettiği milyon dolarlık gelirin borsa tarafında yansımaları okunmadı.

Haftalık yüzde 5, günlük ise yaklaşık yüzde 2 düşüş gösteren AKFYE, yazım anında 15.90 TL seviyesinde kayda geçti.

Elde Edilen Gelir Ekonomiye Katkı Sağlıyor

Şirketin elde ettiği gelir, çevresel sürdürülebilirliği baz alan enerji projeleri için değerlendirilecek. Karbon satışlarının toplam miktarı 1,4 milyon tonu bulan Akfen Yenilenebilir Enerji’nin ekonomiye katkısı ise 2,5 milyon dolar olarak kayda geçti.

GCM Yatırım Banner

Açıklamalarına yer verilen Akfen Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Mustafa Kemal Güngör, “Enerji sektöründeki liderliğimizi sürdürürken, çevresel sürdürülebilirlik ve ekonomik büyüme hedeflerimizi de bir arada tutmayı amaçlıyoruz. Karbon kredisi satışıyla elde ettiğimiz gelir, hem çevresel hedeflerimize olan taahhüdümüzü yansıtıyor hem de Türkiye ekonomisine olumlu bir katkı sağlıyor” dedi.

Sektördeki sürdürülebilir gelecek hedefini hayata geçirmeye devam mesajı vererek, “Günümüzde çevreye verilen zararı minimize etmek adına; karbon salınımlarını azaltmak için şirketlerin ihtiyacı olan karbon emisyonu denkleştirme uygulamasına katkıda bulunuyor olmak hem daha yeşil, temiz ve sürdürülebilir bir dünya hedefimize bir adım daha yaklaşmamızı hem de şirket hedeflerimize uyumumuzu sağlıyor” diye ifadede bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın