Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

195 Milyon Lira Maliyetindeki Akçay Barajı Su Tutmaya Başladı!

Sakarya'da bulunan Akçay Barajı ilk kez su tuttu ve önemli bir tarihi gelişme olarak nitelendiren bu olay için kentte tören düzenlendi.
195 Milyon Lira Maliyetindeki Akçay Barajı Su Tutmaya Başladı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bir süre önce Sapanca Gölü’ne alternatif içme suyu kaynağı olması amacıyla Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) tarafından Akçay Barajı inşa edilmeye başlanmıştı. Kentin Pamukova ilçesine bağlı Eskiyayla Havzası’nda yapılan bu sistem hayata geçirildiği günden bu yana ilk kez su tuttu.

Bu gelişmeyi kutlamak amacıyla Sakarya’da tören düzenlendi. Burada konuşan Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, yaşanan bu durumun kent için tarihi bir öneme sahip olduğunu söyledi. Söz konusu projenin her kesime hizmet verecek dev bir yatırım olduğunu belirtti.

Yüce, Akçay Barajı için 195 milyon TL’lik maliyete katlanıldığını belirtti. Kış boyu barajda toplanacak kar ve yağmur sularının 2020 yılının Haziran ayına kadar biriktirilerek daha sonra kente dağıtılacağını açıkladı.

Sakarya Belediye Başkanı Ekrem YüceŞehrin asıl içme suyunun Akçay Barajı’ndan karşılanacağını ifade eden Yüce, Sapanca Gölü’nün ise tedbir amaçlı kullanacağını söyledi. Ardından, Çamdağı Barajı ihalesinin de bir an evvel gerçekleştirilmesi gerektiğini ekledi ve orada su tutulmaya başlanmasıyla kentin 50 yıllık su probleminin çözüme kavuşacağını aktardı.

Yüce, Akçay Barajı sayesinde Sapanca Gölü suyunun daha dengeli ve verimli bir şekilde kullanımına katkı sağlanacağına dikkat çekti.

Sapanca Gölü Su Kullanımı Verimli OlacakŞebekelere su gönderiminin Akçay Barajı’ndan enerji kullanılmadan gerçekleştirileceğini açıklayan Yüce, Sapanca Gölü’ndeki enerji kullanımının çok daha fazla olduğuna işaret etti. Söz konusu barajın yüksekliğinin 75 metre olduğunu bildirdi ve buradan yıllık bazda elde edilecek su miktarının 20 milyon metreküp seviyesinde olacağını sözlerine ekledi.

Projenin Akçay Deresi’nin akışını engellemeyecek şekilde inşa edildiğini belirten Yüce, inşaat sırasında çevreye zarar vermemeye özen gösterildiğini özellikle vurguladı. Ardından şu an halihazırda baraj ve ara havzalar aracılığıyla 50 milyon metreküplük su akımı gerçekleştirildiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Bu rakamın 40 milyon metreküplük kısmının içme suyu ihtiyacı için kullanıldığını açıkladı. 13 milyon metreküplük kısmın ise can suyu amacıyla Akçay Barajı’na bırakılacağını söyledi. Şehre baraj aracılığıyla su verilmeye başlandığında Hidro Elektrik Santralleri’nin enerji üretimi için start verileceğini duyurdu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.