Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Akbaşoğlu’ndan Kademeli Prim Şartı İddialarına Yanıt

Emeklilikte Yaşa Takılanlara ilişkin kanun teklifi, Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşüldü. Akbaşoğlu, açıklamalarda bulundu. Detaylar haberde;
Akbaşoğlu’ndan Kademeli Prim Şartı İddialarına Yanıt
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesiyle ilgili yeni detaylar paylaştı. Düzenlemenin teklif sahibi Akbaşoğlu, kanun teklifinin Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ile birlikte Cumhur İttifakı olarak hazırlandığını bildirdi.

Akbaşoğlu, EYT düzenlemesine “muazzam bir dokunuş” yapıldığını belirterek, yeni düzenlemenin müjdeli olacağını vurguladı.

EYT kapsamında olan vatandaşların AKP ve MHP grup başkanvekillerini ziyaret ettiğini söyleyen Akbaşoğlu, vatandaşların prim ve çalışma sürelerini doldurup 1999’daki yaş şartına takıldıklarını ekledi.

EYYT Kapsamında Olan Vatandaşlar Yaşlarını Bekliyor

Yaş şartına takılan EYT’lilerin, evde yaşlarını beklediğini bildirdi. EYT’li vatandaşların ziyarette, yaşlarının ilerlediği için çalışamadıklarını ve bu sebepten mağdur olduklarını dile getirdiği belirtildi.

Söz konusu duruma AK Parti’nin sebep olmadığını ileri süren EYT’li vatandaşlar, yaşanan sorunun çözümlenmesi için talepte bulundu.

GCM Yatırım Banner

Plan ve Bütçe Komisyonu’nda vatandaşın merakla beklediği teklifin görüşüldüğünü bildiren Akbaşoğlu, “Bu, büyük bir müjde; bu müjdeyi sevinçle karşılayan milyonlarca çalışanımız var.” dedi.

Ancak yeni teklifin değersizleştirilerek amacından saptırmak isteyenlerin olduğunu öne süren Akbaşoğlu, hakikate iftira atıldığını ve gerçekliğin örtülmeye çalışıldığını kaydetti.

Kademeli Prim Şartı Söylentileri İftira

Kamuoyunda, “Teklifle yeni bir şart getirildi” yönünde çıkarılan haberleri yalanladı. Yeni teklife getirildiği iddia edilen kademeli prim şartının iftira olduğunu savunarak, bu iftiranın teklif sahiplerine karşı suçlama olduğuna dikkat çekti.

Prim gün sayısı, çalışma süresi ve yaş şartlarından iki koşulu yerine getirenler yani prim gün sayısını ve çalışma süresini dolduran istinasız herkesin emekli olmaya hak kazanacağına işaret etti.

EYT düzenlemesine yeni bir şart ilave edilmediğini ve bunun asla söz konusu olmayacağını vurguladı. Akbaşoğlu, bahsi geçen teklifle yeni mağduriyetlerin oluşturulduğunu dile getirenlerin kamuoyunu yanıltmaya dönük bir dezenformasyonda bulunduğunu öne sürdü.

Yaş Koşulu Kaldırıldı

Teklifle, 1999’dan önce geçerli olan şartlardan birini olan yaş koşulunun kaldırıldığını bildiren Akbaşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kamuoyuna açıkladığı EYT ile ilgili tüm detayların aynı şekilde kanun teklifine dönüştürüleceğini ekledi.

EYT düzenlemesinin basit, yalın bir şekilde düzenlendiğini aktararak, yaş şartının kaldırılıp yaklaşık 5 milyon insanın emekli olabilmesinin düzenlendiğini söyledi.

Bu sene içerisinde 2 milyon 250 bin kişinin mevcut mevzuata göre yürürlükte olan prim gün sayısı ve çalışma süresi dikkate alınarak emekli olabileceğini açıkladı.

Yeni düzenleme ile 10 milyon vatandaşa dokunulduğuna işaret eden Akbaşoğlu, “Böyle büyük müjdeli bir haber kimi çevrelerde paniğe ve meseleleri çarpıtmaya neden oldu.” diyerek görüşünü bildirdi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın