Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Akbank Genel Müdürü: Atılan Adımlar Dolarizasyonu Azalttı

Bankacılık sektörüyle ilgili yorumlarını paylaşan Akbank Genel Müdürü Kaan Gür, seçimlerin sonuçlanmasıyla belirsizliğin artacağını ifade etti. İşte detaylar;
Akbank Genel Müdürü: Atılan Adımlar Dolarizasyonu Azalttı
HABER GİRİŞ

Akbank Genel Müdürü Kaan Gür, Türkiye ekonomisini ve bankacılık sektörünü değerlendirdi. Gelecek yıl istikrar kazandırıcı adımların devamını beklediklerini belirten Gür, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) politika faiz artışlarına dikkat çekti.

TCMB’nin adımlarının dolarizasyonu azalttığını, cari dengeyi iyileştirdiğini ve hedeflenen enflasyon patikasını desteklediğini görebileceklerini aktardı.

Türkiye’nin deprem felaketinin olumsuz etkilerine rağmen 3 çeyreklik dönemde yıllık yüzde 4,7 büyüme kaydettiğini hatırlattı.

Seçimler Bekleniyor

Gür, seçimlerin sonuçlanmasıyla beraber belirsizlik unsurunun ortadan kalkarken bu süreci takip eden bir parasal sıkılaştırma döneminin göze çarptığını söyledi.

Türkiye’nin risk primindeki iyileşmenin de Türkiye’ye yönelecek sermaye akımlarını olumlu etkileyebileceğini vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Bankacılık Sektörü

Genel Müdür, 2023’te bankacılık sektörünün güçlü yapısını koruduğunu, parasal sıkılaştırma dönemiyle birlikte mikro ve makroihtiyati çerçevede sadeleşme adımlarının sektördeki faaliyetlere olumlu etki edeceğini bildirdi.

Akbank olarak 2023’ün 9 ayında toplam 87 milyar lira sürdürülebilir finansman sağladıklarını, 2023 yılına kadar 200 milyar lira olan sürdürülebilir kredi finansmanı hedefinin yüzde 87’sine ulaştıklarını paylaştı.

Yılın aynı dönemde 1,7 milyon net aktif müşteri kazanımı gerçekleştirdiklerini ve 2 yıldan az bir sürede aktif müşteri sayılarını 4 milyona yükselttiklerini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.