Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Akaryakıtta Kar Marjı Sorununa EPDK Başkanı Yılmaz’dan Öneri Geldi

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, akaryakıt sektöründe kar marjı problemine yönelik bayi ve dağıtım şirketlerine önerilerde bulundu. ABD Başkanı Trump’tan ise petrol piyasasına ilişkin yeni bir açıklama geldi.
Akaryakıtta Kar Marjı Sorununa EPDK Başkanı Yılmaz’dan Öneri Geldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Petroleum İstanbul 2019, 14. Uluslararası Petrol LPG, Madeni Yağ, Ekipmanları ve Teknoloji Fuarı’nda konuşan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, akaryakıt sektöründeki kar marjı problemine yönelik öneride bulundu. Sorunun bayi ile dağıtım şirketinin kazanç paylaşımındaki anlaşmazlıktan kaynaklandığını belirten Yılmaz, uzun vadeli ve ileriye dönük düşünülmesini önerdi.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, bayi ve dağıtım şirketlerine kar marjı sorununa yönelik, kendilerini finans sarmalının içine katmamalarını söyledi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Akaryakıt sektöründe serbestleşme adına birçok düzenleme yapıldığını ifade eden Yılmaz, kar marjı problemi yaşayan bayilere sözleşmelerini yaparken paraya değil ilgili maddelere bakarak imzalamaları gerektiğini söyledi. Kar marjlarının tamamen ticari bir konu olduğunu, bu konuda bir başvuru alınması halinde gereken düzenlemelerin yapılacağını ifade etti.

“Siz bayilik sözleşmesi yaparken karışmayın diyorsunuz ama kar marjları ve bayilik sözleşmesini birbirinden ayıramazsınız.” diyen Yılmaz, bayilik sözleşmeleri içindeki ticari konuların birbiriyle ilişkili olduğunu ve ayrılamayacağını belirtti.

EPDK olarak tüketicinin haklarını koruyacak düzenlemeler yaptıklarının altını çizdi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Sektördeki şirketler arasında herhangi bir anlaşmazlığın çıkmaması için çaba gösterdiklerini dile getiren Yılmaz, akaryakıtta kazanılan paranın paylaşılması için ortak bir yol bulunması gerektiğini söyledi. LPG piyasasında da önemli gelişmelerin olduğunu aktaran Yılmaz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının LPG’li araçlara yönelik kapalı otopark düzenlemesinin sektöre ivme kazandıracağını belirtti.

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda OPEC’in piyasaya petrol akışı sağlaması gerektiğini yazdı.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Petrol fiyatlarının halen çok yüksek olduğunu ve dünya piyasalarının kırılgan olduğunu savunan Trump, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) daha fazla petrol akışı sağlaması gerektiğini belirtti. Öte yandan petrol fiyatları bugün düşüş eğilimi gösterdi. OPEC’in üretimi kısma kararı ile ABD’nin İran ve Venezuela’ya uyguladığı yaptırımlar sonrasında yükselen fiyatlar bugün bir miktar geriledi. TSİ 16:16’da Brent petrolün varili 66,72 dolardan, ham petrolün ise 58,52 dolardan işlem görüyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın