Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Akaryakıt İstasyonları Kartlı İşlemde Zam Talep Ediyor!

Akaryakıt istasyonları bankaların yüksek komisyonları nedeniyle kartlı işlemlerde artış talebi için BDDK’ya teklifte bulundu.
Akaryakıt İstasyonları Kartlı İşlemde Zam Talep Ediyor!
HABER GİRİŞ

Son dönemde döviz ve petrol fiyatlarındaki artış akaryakıt ürünlerine üst üste zamları beraberinde getirdi. Akaryakıt istasyonlarından gelen son talep, fiyatlarda yeni bir artış daha yaşanmasına neden olabilir.

Akaryakıt istasyonları ile bankalar arasında yüksek kredi kartı komisyonları kaynaklı anlaşmazlık uzun zamandır yaşanıyor. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) Başkanı Fesih Aktaş’tan Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu’na (BDDK) bu durumun çözümüne yönelik bir çağrı geldi.

Aktaş, nakit ödemelerde var olan pano satış fiyatına “hizmet bedeli” olarak eklenecek yüzde 3’lük kart komisyonunu almayarak bir depoda vatandaşa 2 litre benzini bedavaya verebileceklerini belirtti.

Kartlı ödemelerde ise “hizmet bedeli fişi” keserek komisyonun vatandaş tarafından karşılanmasını talep edebileceklerini ve BDDK’dan düzenleme talebinde bulunduklarını söyledi.

Alımların Yüzde 90’ı Kartla Yapılıyor

Aktaş, akaryakıt alımlarında banka kredi kartı komisyon oranlarının yüzde 3’ler seviyesinde olduğunu ve istasyonlarda alımların yüzde 90’ının kredi kartı ile yapıldığına dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Bu durumun istasyonları olumsuz etkilediğini belirten Aktaş, “Kredi kartı ödemelerinde bizde taksi ya da benzeri hizmet sektörlerinde olduğu gibi ‘hizmet bedeli fişi’ keselim, bankanın bize yansıttığı komisyonu vatandaş ödesin, biz de nakit ödemelerde vatandaştan komisyon tutarını almayalım” ifadelerini kullandı.

Nakit ödemelerde halihazırda fatura düzenlendiğine dikkat çeken Aktaş, devletin vergi kaybı olmayacağını söyledi. Bu şekilde ortalama nakit 2 bin 500 TL’ye doldurulan bir depoda 2 litre benzinin parasının ödenmeyeceğini, istasyonlar ve vatandaş için tam bir kazan kazan yöntemi olacağını sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın