Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Akar: Birlikte Olduğumuz Suriyeli Kardeşlerimiz Var

Bakan Akar, Suriye operasyonları ve mülteci nüfusu hakkında bilgi verdi. Suriye’de Rusya ile ortak hareket edildiğini söyleyerek dikkat çeken açıklamalar yaptı.
Akar: Birlikte Olduğumuz Suriyeli Kardeşlerimiz Var
HABER GİRİŞ

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bugün Meclis’te gerçekleştirilen AK Parti Grup Toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Suriye sınırına ilişkin merak edilen gündem maddelerine dair açıklamalarda bulundu.

Akar,  geçen hafta Moskova’ya giden Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Hakan Fidan’ın yaptığı görüşmeye dair bilgi verdi.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Suriye Savunma Bakanı Ali Mahmud Abbas’ın da katıldığı toplantıda Türkiye’nin askeri savunma gücünün ele alındığını söyledi.

Suriye sınırına harekât düzenleyen Türkiye’nin, Şam yönetimi ile temasta bulunmasının askeri hedeflerde değişiklik yaratmadığının altını çizdi.

Milli Savunma Bakanı, “Bu konuda bizim kararlı olduğumuzu muhataplarımıza ifade ettik” dedi.

GCM Yatırım Banner

Suriye’de Rusya ile Ortak Devriyeler Yapılacak

Rusya ile yapılan görüşmelerin süreceğini kaydeden Akar, Suriye’de ortak hareket etme kararının alındığını şu sözlerle duyurdu:

“Gerekli mutabakatlar sağlandı. Ortak merkezin kurulması, devriyelerin yapılması ve uzmanların tekrar buluşması şeklinde bu süreç devam edecek.”

”İlave Bir Mülteci Alma Durumu Söz Konusu Değil”

Akar, imzaladığı uluslararası anlaşmalar kapsamında göç akını yaşayan Türkiye’nin Suriye’den gelecek ilave bir mülteci nüfusa kapı açıp açmayacağına yönelik soru işaretlerini de gidererek, ”İlave bir mülteci alma durumu söz konusu değil” dedi.

Alınan kararlarda Suriyelilerin aleyhine bir durum olmadığını belirterek şöyle ifadede bulundu:

“Burada önemli olan konulardan biri de ister Türkiye’de olsun, ister Suriye’de olsun, bizim birlikte olduğumuz Suriyeli kardeşlerimiz var. Onların aleyhinde, onları zora sokacak herhangi bir şekilde bizim bir şey yapmamız, bir kararda bulunmamız asla söz konusu değil.”

Arzu edilenin, Suriyeli nüfusun topraklarına gönüllü dönüş yapması yönünde olduğunu da sözlerine ekledi.  (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.