Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AK Portföy “VAY” Dedi: Yatırım Anlayışı Değişiyor

Ak Portföy Değer Odaklı Hisse Senedi Fonu bugün düzenlenen gong töreniyle işleme başlatıldı. Fona ilişkin detaylar haberin içerisinde;
AK Portföy “VAY” Dedi: Yatırım Anlayışı Değişiyor
HABER GİRİŞ

Ak Portföy tarafından bugün Değer Odaklı Hisse Senedi Fonu (VAY), Borsa İstanbul’un ev sahipliğinde düzenlenen gong töreniyle işleme başlatıldı. Yapılan açıklamada VAY’ın, yatırımcılarına borsanın değerleme kriterleri açısından cazip 30 şirketine tek işlemle yatırım yapma fırsatı sunduğuna işaret edildi.

Yatırımcının ek bir hesap açmadan yatırım yapabildiği fonun, Borsa İstanbul’un hesapladığı Ak Portföy Değer Odaklı 100 Endeksi’ndeki uzman fon yöneticileri tarafından seçilmiş 30 şirkete yatırım imkanı sunduğu bildirildi.

VAY Fonu ile endeks kapsamında yer alan BIST Yıldız Pazar ve Ana Pazar’da işlem gören şirketlere yatırım yapılabildiği belirtildi.

Ak Portföy Genel Müdürü Mehmet Ali Ersarı, fona ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Ersarı, fon ile değer odaklı yatırım temasını tasarruf sahipleriyle buluşturduklarının altını çizdi.

Yatırım Fonlarına İlgi Artıyor

Türkiye’de yatırım anlayışı ve eğilimlerinin değiştiğini vurgulayarak, bunun en çarpıcı örneğininse sermaye piyasasına gösterilen ilgi olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Gelişmiş ekonomilerde hane halkı yatırımlarının ağırlıklı olarak kolektif yatırım araçlarıyla yapıldığına dikkat çeken Ersarı, Türkiye’de ise yatırım fonlarına ilginin giderek arttığın dile getirdi.

Hisse senedi fonlarındaki yatırımcı sayısının 2 yıl önce 240 binken bu yıl 1 milyon 100 bin düzeyine ulaştığını ifade ederek, şöyle konuştu;

“Bu ortamda, geleceği yansıtan doğru temalara, derin bir uzmanlıkla yönetilen ve tasarruf sahiplerinin ihtiyaçlarına yanıt sunan yenilikçi, ilham verici ürünlere ciddi bir talep olduğunu görüyoruz.”

Değer Temasına Yatırım Fırsatı

365 milyar liraya ulaşan varlık büyüklüğüyle özel sektördeki en büyük portföy yönetim şirketi olduklarını söyleyen Ersarı, değer katma bilinciyle hareket etmeyi liderliğin getirdiği bir sorumluluk olarak gördüklerini vurguladı.

Değişen trendlerle Türkiye’nin ihracatçı şirketleri, yerli teknoloji şirketleri, bankacılık sektörü ve büyüyen şirketleri gibi çok çeşitli odak alanlarında ülkenin en geniş hisse senedi yatırım ürün evrenini sunduklarını ileri sürdü.

Ersarı açıklamasında, “Bugün açılış gongunu çaldığımız Ak Portföy Değer Odaklı Hisse Senedi Fonumuz ise, yurt içi hisse senetlerindeki inovatif yaklaşımımızın en yeni halkasını oluşturuyor. Fon, Türkiye’de ilk kez hisse senedi yatırımının en temel yollarından biri olan ‘değer’ temasına yatırım fırsatı sunuyor.” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.