Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ak Partili Usta Fonun Kaynağını Açıkladı!

Aile kurumunun güçlendirilmesi ve evlenecek gençleri desteklemek için kurulması planlanan Aile ve Gençlik Fonu bugün Meclis'e sunuldu. Detaylar haberde;
Ak Partili Usta Fonun Kaynağını Açıkladı!
HABER GİRİŞ

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Grup Başkanvekili Leyla Şahin Usta, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) düzenlediği basın toplantısında Aile ve Gençlik Fonu Kurulması Hakkında Kanun Teklifi’ne ilişkin konuştu. Usta, bugün Meclis’e sunulan kanun teklifine ilişkin detayları anlattı.

Kurulması planlanan fonla evlenecek gençlerin ekonomik açıdan desteklenmesi ve evliliklerinin daha sağlam temeller üzerine inşa edilmesini amaçladıklarını vurguladı.

Aile ve Gençlik Fonu’nun kurulmasında; Türkiye’nin ürettiği doğal gaz, petrol ve maden gelirlerinden ayrılacak kaynakla destekleneceği bildirildi.

Evlilikler Daha Sağlam Temeller Üzerine Kurulacak

Kanun teklifinin 9 maddeden oluştuğuna işaret eden Usta, temel hedeflerini fonun kaynaklarının aktarılmasıyla birlikte aile müessesesinin güçlendirilmesi ve korunması olduğunu belirtti. Böylece gençlerin evliliklerinin daha sağlam temeller üzerine kurulmasının sağlanacağı ileri sürüldü.

Petrol, doğal gaz ve maden kaynaklarından gelecek mevcut gelirler üzerinden yüzde 20’sinin fona aktarılmasının planlandığına dikkat çekerek, var olan fonlar veya yeni kurulacak fon gelirlerinin de yüzde 10’unun aktarılmasının kanun teklifinde yer aldığını bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu oranların değiştirilmesi için Cumhurbaşkanı’na yetki verileceği eklendi.

Gençlere 2 Yıl Geri Ödemesiz Kredi!

Fonun büyüklüğüne ilişkin gelen soruyu yanıtlayan Usta, “Şu anda mevcut doğal gaz, petrol ve maden kaynaklarından yüzde 20’si alınacak. Projeksiyonlar yapıldı. Projeyle birlikte gelen ihtiyaca göre, yüzde 20’nin aktarılmasıyla en az 4,5-5 milyar liralık bir kaynağın aktarılabileceğini söyleyebilirim.” dedi.

Pilot il olarak deprem bölgesinden başlayacaklarını aktararak, başvuruların dijital olarak yapılacağını söyledi.

Gençlerin başvurularıyla ilgili şartların dijital ortamda yayımlanacağını ve şartları tutan gençlere 2 yıl ödemesiz, 4 yılda geri ödeme şartıyla 150 bin lira faizsiz kredi verileceğini kaydetti.

“150 bin liralık kredi enflasyon oranında güncellenebilir mi?” sorusunu da yanıtlayan Usta, “Evet, bunların hepsi fonun yönetim kurulu tarafından kendi içerisinde düzenlenecek.” dedi.

Tüm bunlara ek olarak fona nakdi bağışların da kabul edilebileceğini dile getiren Usta, “Fon’un, yine vergiler, harçlar noktasında istisnaları da mevcut.” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın