Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AK Parti: Türkiye NATO’nun Gelişmesine Karşı Çıkmadı

AK Parti Sözcüsü Çelik, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik başvurusu hakkında önemli açıklamalarda bulundu.
AK Parti: Türkiye NATO’nun Gelişmesine Karşı Çıkmadı
HABER GİRİŞ

AK Parti Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, düzenlediği basın toplantısında İsveç ve Finlandiya’nın NATO başvurusu hakkında konuştu.

“Terörle mücadele kararlılığımız yurt içi ve yurt dışında sürüyor. Her geçen gün terör örgütlerine verilen siyasi ve askeri desteklerin nasıl gerçekleştiğine dair yeni bilgilere ulaşıyoruz. Tam da bu bağlamda bugünlerde İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği tartışılıyor.“ diyen Çelik, AK Parti açısından NATO üyeliğinin ilke, prensip, kurallara bağlı olarak yürütülmesine bağlı kaldıklarını belirtti.

11 Eylül’den sonra terörizmin net bir şekilde mücadele hedefi haline geldiğini ancak Türkiye’nin terörle mücadelesinde aynı desteğin verilmesine şahit olamadıklarını söyledi. Türkiye’nin bu mücadeleyi verirken, müttefiklerin patriotları kendi ülkelerine götürdüklerini ifade etti.

“Sayın Cumhurbaşkanımızın da belirttiği gibi açık olarak NATO’ya üye olacak ülkelerin terörle bağını kesmesi gerekir. Özellikle Luxemburg Dışişleri Bakanı’nın bu meseleyi hiçbir şekilde anlamadığını gösteriyor.” şeklinde konuşan Çelik, Türkiye’nin hem kendi güvenliği hem NATO’nun içindeki konsensüs bakımından bunları dile getirdiğini aktardı.

NATO’nun bir güvenlik örgütü ve mücadele alanının küresel terörizm olduğunu ifade eden Çelik, “Siz doğrudan NATO üyesi ülkenin hedef olarak gösterdiği terör yapılarıyla temas içindesiniz ve destek veriyorsunuz. Bu örgütler sizin ülkelerinizde para topluyorlar. Bu para silah olarak geri dönüyor.” dedi.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’nin bu noktada çok basitçe, NATO’ya üye olmak isteyen ülkelerin, NATO ilkelerine bağlı olmasını istediğini sözlerine ekledi.

Türkiye’nin devlet politikası olarak NATO’nun gelişmesine karşı çıkmadığını, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyesi olmasıyla problemi olmadığını, tek sorunun onların terör örgütlerine verdiği desteklerle ilgili olduğunu aktardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın