Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AK Parti Enflasyonla Mücadelede 20 Ürünün Fiyatını Sabitleyebilir

AK Parti ekonomi kurmayları enflasyonla mücadelede yeni fikirleri hayata geçirmeye çalışırken, bazı ürünlerin fiyatının sabitlenebileceği söylendi.
AK Parti Enflasyonla Mücadelede 20 Ürünün Fiyatını Sabitleyebilir
HABER GİRİŞ

Döviz kurlarındaki artışın ardından ülkemizde aşırı yükselen enflasyon için çalışmalar devam ediyor. Mart ayında enflasyon yüzde 60’ı aşarken, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati yıl sonunda makul seviyelerin görüleceğini söylemişti.

Bugün ise AK Parti’nin ekonomi kurmaylarının enflasyonla mücadele kapsamında yeni bir adım atmak için çalışmalara başladığı söylendi. CNN Türk’ten Arda Erdoğan’ın haberine göre; dar gelirlilerin sık tükettiği 20 ürünün fiyatının sabitlenebileceği ifade edildi.

Partinin ekonomi kurmaylarının bazı önerileri değerlendirdikleri söylenirken, öne çıkan fikirin temel tüketim maddelerinin fiyatlarının yıl sonuna kadar sabitleneceği bir sistem olduğu belirtildi. Bu kapsamda enflasyon paketinde yer alan ve dar gelirli vatandaşların sık tükettiği 20 kalem ürün seçilerek fiyatı sabitlenecek.

20 kalem ürün arasında; yağ, un, şeker, bakliyat, çocuk bezi, temizlik ürünü gibi maddelerin olacağı belirtildi. Bu ürünlerin fiyatının 2022 yılının sonuna kadar sabit kalacağı üzerine bir çalışmanın yapılması bekleniyor.

Aynı zamanda üreticinin zarar etmemesi için devlet destek uygulamaya başlayacak. Bu kapsamda da 16 liraya satılması gereken bir ürünün rafta 10 liraya satılmasının sağlanacağı ve aradaki farkın üreticiye devlet tarafından ödeneceği ifade ediliyor.

GCM Yatırım Banner

Fiyat sabitleme fikrinin olgunlaşmasıyla birlikte zincir marketlerle de görüşme yapılacağı ve sistemin uygulamaya alınması için çalışılacağı belirtildi. Partinin ekonomi kurmayları bu sistemin serbest piyasayı bozacak bir öngörü olduğu, ancak enflasyonla mücadelede önemli bir adım olacağını dile getiriyorlar.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.