Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ajay Banga 5 Yıllığına Dünya Bankası’nın Yeni Başkanı Oldu

Geçmiş yıllarda birçok önemli görevde yer alan Ajan Banga, Dünya Bankası’nın yeni başkanı oldu. İşte detaylar;
Ajay Banga 5 Yıllığına Dünya Bankası’nın Yeni Başkanı Oldu
HABER GİRİŞ

Dünya Bankası, 3 Mayıs tarihinde resmi web sitesi üzerinden yaptığı açıklamada, İcra Direktörleri Kurulu’nun Ajay Banga’yı yeni başkan olarak seçtiğini açıkladı. Banga, 2 Haziran’dan itibaren 5 yıllık süreç için Dünya Bankası Başkanı olarak görev yapacak.

İcra Direktörleri Kurulu, seçim sürecinin şeffaf, açık ve liyakate dayalı olduğunu belirtirken hedeflerini ve çabalarını sonuçlandırmak için Banga ile çalışmayı sabırsızlıkla beklediğini vurguladı.

Ajay Banga Kimdir?

Geçmiş yıllarda dünyanın önde gelen kurum ve şirketlerinde görev alan Banga, General Atlantic’te Başkan Yardımcılığı, Mastercard’da Başkanlık ve Üst Yöneticilik (CEO) gibi mevkilerde yer aldı.

Banka tarafından yapılan açıklamada, Banga’nın Mastercard bünyesinde dünya çapında adil ve sürdürülebilir ekonomik büyüme ve finansal katılımı geliştirmek için Kapsayıcı Büyüme Merkezi’ni kurduğu aktarıldı.

Dünya Bankası’nın yeni başkanı, El Salvador, Guatemala ve Honduras’ta ekonomik fırsatları geliştirmek ve çözüme kavuşturmak için kurulan Ortaklık koalisyonunda eş başkan olarak görev yaptı.

GCM Yatırım Banner

Ajay Banga, geçmişinde sürdürdüğü çalışmalar ve elde ettiği başarılarla birlikte birçok ödüle de layık görüldü. 2012’de Dış Politika Derneği Madalyası, Hindistan Padma Shri Ödülü, Ellis Island Onur Madalyası gibi ödüller aldı.

Biden’dan Tam Destek

ABD Başkanı Joe Biden, Banga’yı destekleyen bir yazılı açıklama yaparak onun uzmanlık, deneyim ve yenilik getiren dönüştürücü bir lider olacağını vurguladı.

Banga’nın iklim değişikliği, yoksulluk gibi birçok konuda yardımcı olacağını, desteklerini görmeyi dört gözle beklediğini ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.