Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Aile Hekimleri İş Bıraktı! Grevler Yanıt Alınana Dek Sürecek

Aile hekimliği çalışanları istememelerine rağmen taleplerine cevap almak için 17-18 Şubat tarihlerinde iş bıraktı. Detaylar aşağıda;
Aile Hekimleri İş Bıraktı! Grevler Yanıt Alınana Dek Sürecek
HABER GİRİŞ

Özlük haklarının iyileştirilmesini isteyen hekimler yine iş bıraktı. Hekimler neden eylemde etiketi Twitter’da gündem olurken, hem kamuoyu hem de hekim dernekleri harekete büyük destek gösterdi. Geçen hafta da greve çıkan sağlık çalışanları, bugün yine iş bıraktı.

Hekimsen, Hekim ve Diğer Sağlık Çalışanları Kamu Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası’nın (HEKİMSEN) Twitter hesabından yapılan duyuruda hekimlerin zorlu şartlarına dikkat çekilerek maaşlardaki yetersizlik vurgulandı.

Hekimsen İş Bırakma Duyuru
Kaynak: Twitter

Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası (AHESEN)  tarafından geçen hafta yayımlanan Genel Başkan Dr. Gürsel Özer imzalı yönetim kurulu karar metninde şöyle denmişti:

“AHESEN’i 30 Haziran 2021 tarihinde 31527 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak 01.07.2021 tarihinde yürürlüğe giren Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği Aile hekimliği çalışanlarının özlük haklarında kayıplara neden olmuş, iş güvencesini ortadan kaldırmış ve uygulanabilirliği olmayan kronik hastalık izlemleri ile hak ediş kayıplarına yol açmıştır. Aile hekimliği çalışanlarının hak kaybına neden olan sözleşmenin ilgili maddelerinin yeniden düzenlenmesi, caydırıcı ve etkin bir sağlıkta şiddet yasası çıkarılabilmesi, yıllarca süregelen hak ediş ve cari gider kayıplarının telafi edilmesi, aile hekimliği uygulamasının özerk yapısı nedeniyle maaş ve hak ediş zam görüşmelerinin aile hekimliği alanında faaliyet gösteren ve en fazla üyesi olan sendika ile yapılması ve sağlık çalışanlarının seslerini duyurabilmesi içim Sendikal Yönetim kurulumuz 62 karar sayı ile 17-18 Şubat 2022 tarihinde iki gün, taleplerimize olumlu yanıt verilmediği takdirde 14-15-16 Mart 2022 tarihinde üç günlük iş bırakma kararı almıştır.”

8 Şubat’ta grev açıklaması yapan Türk Tabipleri Birliği de dün; “Sağlıkta Şiddete Karşı Hukuki Görüş Metni: Sağlıkta Şiddetin Önlenebilmesi için Türk Tabipleri Birliği’nin Önerileri Derhal Uygulanmalıdır” başlığıyla açıklama yaptı.

GCM Yatırım Banner

Aile Hekimleri Ne İstiyor?

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) 4 Şubat’ta 17-18 Şubat tarihlerinde iş bırakacağını duyurmuş ve 84 milyon vatandaşa temas eden 30 bin aile hekiminin temsilcisi AHEF olarak, karşılanması istenen talepleri şöyle belirtmişti:

1 Etkin bir sağlıkta şiddet yasası istiyoruz.
2 30 Haziran 2021 tarihli ödeme sözleşme yönetmeliğinin geri çekilmesini ya da revize edilmesini istiyoruz.
3 Çalışan tüm meslektaşlarımız için makul bir ödeme, rahat bir emeklilik istiyoruz.
4 Aile sağlığı merkezi gider ödemelerinin yeniden değerlendirilerek artırılmasını istiyoruz.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın