Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Aile Gençlik Fonu Kurulacak: Yasa TBMM’den Geçti

Aile ve Gençlik Fonu Kurulması Hakkında Kanun Teklifi TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. İşte detaylar…
Aile Gençlik Fonu Kurulacak: Yasa TBMM’den Geçti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından Aile Gençlik Fonu’nun kurulmasına yönelik kanun teklifi yasalaştı. Fon ile beraber evlenecek gençlere faizsiz kredi imkanı sağlanabilecek.

Fonun yönetim kurulu, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı başkanlığında, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı ile Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısından olmak üzere beş kişiden oluşacak.

Kurul kararları oy çokluğu ile alınacak ve Bakan yardımcıları, ilgili bakanlar tarafından görevlendirilecek. Aile ve Gençlik Fonu Yönetim kurulu, fondan kaynak aktarımı yapılacak projeleri, aktarılacak kaynak tutarını, harcama programlarını belirlemeye yetkili olacak.

Aile ve Gençlik Fonu ile yeni evlenecek gençlere faizsiz kredi imkanı da sağlanacak. Kredi miktarı 2 yıl geri ödemesiz, 4 yılda geri ödeme şartı ile 150 bin lira olacak. Uygulama ilk olarak deprem bölgesindeki 4 pilot il olan Kahramanmaraş, Adıyaman, Hatay ve Malatya’da başlayacak.

Yasanın yürürlüğe girmesi ile beraber başvurular sonra dijital ortamda alınacak. Fondan yararlanmak için yaş kriteri bulunmuyor.

GCM Yatırım Banner

Fonun çalışma usul ve esasları ile fonun kaynakları ve giderleri, fondan yapılacak kaynak aktarımlarına ilişkin usul ve esaslar, Cumhurbaşkanı tarafından çıkarılacak yönetmelikle belirlenecek. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.