Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AİHM Türkiye için Maddi ve Manevi Tazminat Kararı Aldı

Barış akademisyenlerinin başvuruları karara bağlandı. AİHM, hak ihlali yapıldığı gerekçesiyle Türkiye’yi para cezası ödemeye mahkum etti. Detaylar haberde;
AİHM Türkiye için Maddi ve Manevi Tazminat Kararı Aldı
HABER GİRİŞ

Adalet Bakanlığı’nın depremler nedeniyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) vereceği kararlarda esnek davranması talebinde bulunmasına rağmen beklenen olmadı. AİHM, insan haklarının ihlali nedeniyle Türkiye’yi maddi ve manevi tazminat verme cezasına çarptırdı.

Barış akademisyenlerinin başvurularını karara bağlayan AİHM, “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imza attığı gerekçesiyle görevinden ihraç edilen akademisyenlerin mahkemeye yaptıkları başvurularında Türkiye’yi haksız buldu.

Mahkeme, başvuruda bulunan akademisyenlerden Alphan Telek, Edgar Şar ve Zeynep Kıvılcım’ın Türkiye’den tazminat almasına karar kıldı.

Oybirliği ile alınan kararda, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 8. maddesinin ‘özel hayatın gizliliği’ ilkesinin ihlal edildiği bildirildi.

Ayrıca kişilerin eğitim hakkıyla ilgili birinci protokolün ikinci maddesinin de ihlal edildiği hükmüne yer verildi.

GCM Yatırım Banner

Hak ihlali yaşayanların, uluslararası alanda akademik faaliyetlerde bulunmak istedikleri ve uzun süre boyunca pasaport alamadıkları için eğitim hakkından mahrum bırakıldıklarına dikkat çekildi.

Akademisyenlerin pasaportlarının iptalinde terör örgütleriyle ilişkili oldukları iddiasının kanıtlanmadığı, Türkiye’deki mahkemenin iddiaya ilişkin ayrıntılı delil sunmadığı aktarıldı.

Tüm bu olgular göz önüne alındığında AİHM, Türkiye’yi Edgar Şar ve Alphan Telek’e 12’şer bin euro, Zeynep Kıvılcım’a ise 9 bin 750 euro ödemeye mahkum etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.