Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Adalet Bakanlığı’ndan AİHM’ye Esneklik Talebi

Adalet Bakanlığı, afetzedeler için AİHM'e mektup göndererek mahkemeye yapılan ve yapacak olan başvuru sürelerinin askıya alınmasını talep etti. İşte detaylar;
Adalet Bakanlığı’ndan AİHM’ye Esneklik Talebi
HABER GİRİŞ

Coğrafyanın en büyük yıkımı ile mücadele eden Türkiye, depremlerin ardından bölgedeki yaraları sarmak için seferber oldu. 6 Şubat’ta yaşanan deprem faciasından, Adalet ve Kalkınma Partisi Ömer Çelik’in duyurusuyla Elazığ’da eklendi. Böylece asrın felaketi olarak nitelendirilen depremden 11 şehre çıktı.

Bölgede büyük hasara sebebiyet veren depremlerin ardından Adalet Bakanlığı ise Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) mektup gönderdi. Bakanlık gönderdiği mektupta, depremzedelerin AİHM’e yaptıkları ve yapacakları başvurularda mağduriyet yaşanmaması için sürelerin askıya alınmasını talep etti.

Depremden 13,5 Milyon Kişi Etkilendi

AA’dan edinilen bilgiye göre Adalet Bakanlığı İnsan Hakları Dairesi Başkanı Hacı Ali Açıkgül, AİHM Yazı İşleri Müdürü Marialena Tsirli’ye mektup göndererek mektubun, AİHM Başkanı Siofra O’Leary ve AİHM İkinci Bölüm Başkanı Arnfinn Bardsen’e sunulmasını istedi.

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen iki ayrı depremin anımsatıldığı mektupta, depremlerin 10 ilde yıkıma sebebiyet verdiği ve yaklaşık 13,5 milyon kişinin etkilendiği kaydedildi.

Tedbirler Yasaların Öngördüğü Şekilde Alındı

Bakanlık tarafından gönderilen mektupta, Türkiye’nin ulusal mevzuat ve uluslararası yükümlülükler doğrultusunda yasaların öngördüğü şekilde gerekli tedbirleri aldığı bildirildi. Meydana gelen depremlerin ardından 10 il için 3 ay süreyle olağanüstü hal (OHAL) ilan edildiği de belirtildi.Adalet Bakanlığı Tarafından AİHM'ne Mektup

GCM Yatırım Banner

Yargı alanında alınan tedbirlerin 11 Şubat’ta, 120 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi kapsamında Resmi Gazete’de yayımlandığı da vurgulandı.

Adli İşlemlere İlişkin Tüm Süreler Durduruldu

Mektubun, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin 15 Şubat 2023’te Avrupa Konseyi Genel Sekreteri’ne hitaben bir önceki bildirime atıfta bulunulan sözleşme maddelerine ek olarak yargı alanında alınacak tedbirlerin Sözleşme’nin 5. ve 6-1 maddelerinden derogasyon içerebileceği söylendi.

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile alınan tedbirler kapsamında, herhangi bir hak kaybına sebep olmaması için adli işlemlere ilişkin tüm sürelerin depremin meydana geldiği 6 Şubat’tan itibaren 10 ilde iki ay süreyle, diğer illerde ise belirli koşullarda bir ay süreyle durdurulduğu paylaşıldı.

Depremlerden etkilenen kişilerin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne yaptıkları ve yapacakları başvurularda herhangi bir mağduriyet yaşamaması için mahkemenin de benzer şekilde süreleri askıya alması talep edildi. Olası başvurularda söz konusu hususta esneklik sağlanması istendi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın