Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

OHAL Kapsamında Deprem Bölgesinde Yargı İşlemleri Düzenlendi

OHAL kapsamında yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile deprem bölgesinde dava açma, icra takibi, başvuru, şikayet, itiraz gibi sürelerde değişiklik yapıldı.
OHAL Kapsamında Deprem Bölgesinde Yargı İşlemleri Düzenlendi
HABER GİRİŞ

Deprem bölgesinde geçtiğimiz günlerde TBMM’de kabul edilen ve yürürlüğe giren olağanüstü hal (OHAL) kapsamında yeni bir gelişme yaşandı. Yargı alanında alınan tedbirlere ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnemesi, Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Buna göre OHAL kapsamında çıkarılan kararname ile yargı alanındaki dava açma, icra takibi, başvuru, şikayet, itiraz gibi süreler, 6 Şubat’tan itibaren 6 Nisan 2023’e kadar durduruldu. Kararname kapsamında hırsızlık ve yağma suçlarında gözaltı süresi, mahkemeye gönderilme süresi hariç 4 günden fazla olmayacak.

Kararnameye görte deprem bölgesinde hırsızlık ve yağma suçunu işleyenlere yönelik gözaltı süresi de 4 günden 7 güne çıkarıldı. Savcı, gözaltı sürelerini üç gün uzatabilecek ve OHAL ilan edilen yerlerde tutukluluğa itiraz ve tahliye talebi dosya üzerinden karara bağlanabilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde OHAL ile ilgili açıklamasında, “Deprem yaşanan 10 ilimizi kapsayan ve 3 ay sürecek OHAL kararıyla ilgili Cumhurbaşkanlığı ve Meclis süreçlerini hızla tamamlayacağız.” ifadelerini kullanmıştı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın